DODATKOWE ZESPOŁY RATOWNICTWA MEDYCZNEGO

– W trudnym czasie czwartej fali epidemii podjąłem decyzję o wzmocnieniu systemu Państwowego Ratownictwa Medycznego. Od dziś uruchamiamy 16 dodatkowych zespołów ratownictwa medycznego działających w ramach 13 dysponentów. 9 z nich będą to ZRM-y 24-godzinne. Analogiczne decyzje mocno ustabilizowały system podczas trzeciej fali. Każdego dnia analizujemy ruch karetek i widzimy, że zwiększa się liczba wyjazdów do pacjentów „covidowych”. Naszymi działaniami staramy się być zawsze „dwa kroki” przed epidemią – mówi wojewoda małopolski Łukasz Kmita.

Dodatkowe karetki

Zgodnie z decyzją wojewody małopolskiego Łukasza Kmity, Karpacki Rejon Operacyjny zostanie wzmocniony od dziś o 9 ZRM-ów działających w ramach 7 dysponentów (Powiatowej Stacji Pogotowia Ratunkowego w Tarnowie, SP ZOZ-u w Brzesku, SP ZOZ-u w Bochni, ZOZ-u w Dąbrowie Tarnowskiej, Szpitala Powiatowego w Limanowej, Szpitala Specjalistycznego w Gorlicach, Sądeckiego Pogotowia Ratunkowego w Nowym Sączu. Te dodatkowe ZRM-y będą stacjonowały w: Tarnowie, Lisiej Górze, Brzesku, Bochni, Dąbrowie Tarnowskiej, Mszanie Dolnej, Bieczu, Rytrze oraz Korzennej.

Z kolei w Krakowskim Rejonie Operacyjnych pojawi się 7 ZRM-ów, działających w ramach 6 dysponentów (SP ZOZ-u w Myślenicach, Szpitala Powiatowego w Chrzanowie, Podhalańskiego Szpitala Specjalistycznego w Nowym Targu, Szpitala Powiatowego w Zakopanem, Niepołomickiego Centrum Medycznego, Krakowskiego Pogotowia Ratunkowe). Te dodatkowe ZRM-y będą stacjonowały w: Krakowie (przy ul. Łazarza oraz na os. Złotej Jesieni), Myślenicach, Chrzanowie, Nowym Targu, Zakopanem oraz Niepołomicach.

Izolatorium

Wojewoda małopolski Łukasz Kmita podjął również decyzję o ponownym uruchomieniu izolatorium.

– Wobec dynamiki sytuacji epidemicznej widzimy, że jest również potrzebne izolatorium, czyli miejsce, z którego będą mogli skorzystać pacjenci zakażeni koronawirusem SARS-CoV-2, a niewymagający hospitalizacji. Ruszy ono 22 listopada w Premier Kraków Hotel 2, mieszczącym się przy ulicy Opolskiej. Dla zakażonych zostanie tam przygotowanych 50 pokoi, a izolatorium będzie prowadził Krakowski Szpital Specjalistyczny im. Jana Pawła II, czyli szpital, który prowadził pierwsze małopolskie izolatorium. To kolejne działanie, które wdrażamy, aby jeszcze dodatkowo wzmocnić i rozszerzyć system opieki „covidowej” w Małopolsce – tłumaczy wojewoda małopolski Łukasz Kmita.

Ponad 1,6 tys. łóżek „covidowych”

Baza łóżek „covidowych” jest na bieżąco rozszerzana. W ciągu tygodnia zwiększyła się ona z poziomu 1200 (9 listopada) do 1634 łóżek (wczoraj). Dostosowujemy ją do – niestety – rosnącej liczby pacjentów z COVID-19.

Wczorajsze raporty mówiły o 1303 nowych przypadkach (w ok. 48% pochodzących z Krakowa, powiatu krakowskiego i wielickiego). W szpitalach przebywało zaś 1178 pacjentów z COVID-19. 114 z nich wymagało użycia respiratora. Wykorzystanie tlenu w szpitalach wzrosło do ok. 34,5 ton za ostatnią dobę.

– Aktualnie w Małopolsce zaszczepionych jest 44,49% Mieszkańców. Jak pokazują codzienne raporty, które otrzymujemy, to ciągle mało. Siła wirusa jest bardzo duża. Można sobie tylko wyobrazić, jak trudna byłaby sytuacja, gdyby nie to, że wielu Małopolan podjęło odpowiedzialną decyzję i skorzystało ze szczepień przeciw COVID-19. Zachęcam jeszcze raz tych, którzy dotychczas z tej możliwości nie skorzystali: szczepmy się. To kwestia naszego wspólnego bezpieczeństwa – apeluje wojewoda małopolski Łukasz Kmita.

źródło: Małopolski Urząd Wojewódzki w Krakowie.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Facebook
Instagram

Poprawa dostępności strony