Dorodna jodła trafi pod papieskie okno w Krakowie

Rosła 60 lat – piękna jodła – od jutra będzie zdobić skwer pod papieskim oknem w Krakowie przy ul. Franciszkańskiej 3. Dorodne drzewo zostało dzisiaj (13.12.22) ścięte w Rytrze na Kramarce, w nadleśnictwie Piwniczna.

To piękne drzewo leśnicy wypatrzyli w Beskidzie Sądeckim, u podnóża Radziejowej, na samym końcu Doliny Roztoki. W związku z dużymi opadami śniegu dojazd do wybranego drzewa był mocno utrudniony, ponieważ trzeba było tam ustawić pojazd z dźwigiem o wysięgu 30 m oraz pojazd ciężarowy, który zabrał jodłę do Krakowa.

– Samo ścięcie drzewa to żaden problem, ale położenie go na samochodzie, który je przetransportuje ponad 100 km już tak i oczywiście trzeba cały czas uważać by nie połamać gałęzi – mówił nadleśniczy Piwnicznej Stanisław Michalik – Podobnych drzew w naszych lasach nie brakuje, ale nam potrzebne musiało być blisko drogi, w zasięgu dźwigu, w miejscu gdzie można manewrować dużymi pojazdami. Nasza jodła miała prawie 20 metrów wysokości, ale po dostosowaniu jej do wymaganych rozmiarów 16 m. Jakby tego było mało średnica pnia w dolnej części na długości 1 m musi mieć 35 cm.

Nadleśnictwo Piwniczna po raz pierwszy przygotowała choinka dla Krakowa. By całą operacja przebiegała sprawnie piwniczan wsparli leśnicy z Nawojowej, którzy choinki pod okno papieskie dostarczali w poprzednich latach.

Drzewo zostanie przetransportowane w nocy, kiedy będzie mniejszy ruch na drogach i będzie możliwe wyłączenie prądu i wstrzymanie ruchu krakowskich tramwajów.

Zapalenie lampek na przystrojonej choince przewidziano na najbliższą sobotę.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Facebook
Instagram

Poprawa dostępności strony