Policja przypomina – Pamiętajmy o odśnieżaniu samochodu przed jazdą!!!

Kierowca, który decyduje się na jazdę samochodem pokrytym śniegiem czy z oszronionymi szybami, świadomie rezygnuje z pełnej kontroli nad tym, co dzieje się na drodze. Nie trzeba zbytniej wyobraźni, by przewidzieć, co może zdarzyć się w takiej sytuacji.

– Zimą, szczególnie gdy opady śniegu są intensywne, na drogach często można zobaczyć samochody, których wygląd wzbudza obawy u innych uczestników ruchu drogowego. – stwierdza Aneta Izworska Zespół ds. Komunikacji Społecznej Komendy Miejskiej Policji w Nowym Sączu. – Problemem nie jest stan techniczny, lecz śnieg oraz lód zalegający na nadwoziu i szybach. Zdarza się, że zaszronione są wszystkie szyby, a przednia jest odśnieżona tylko częściowo, co w połączeniu z trudnymi warunkami atmosferycznymi, może mieć tragiczne skutki. Kierowca takiego pojazdu jedzie „na wyczucie”, nie widzi dobrze innych samochodów i pieszych, przez co zagraża ich bezpieczeństwu. Często też podczas jazdy z nadwozia rozpędzonego samochodu spada śnieg czy bryły lodu, uszkadzając inne samochody lub zmuszając kierujących do gwałtownego hamowania. Bryła śniegu czy lodu, uderzając w pieszego, może doprowadzić do tragedii.

W każdej z powyższych sytuacji kierujący nieodśnieżonym samochodem świadomie naraża na niebezpieczeństwo innych uczestników ruchu drogowego

– Przepisy jasno określają obowiązki kierowcy zimą – dodaje Aneta Izworska. – Policjanci przypominają, że zgodnie z kodeksem drogowym, pojazd uczestniczący w ruchu ma być tak wyposażony i utrzymany, aby korzystanie z niego nie zagrażało bezpieczeństwu osób nim jadących lub innych uczestników ruchu. Nie może naruszać też porządku ruchu na drodze i narażać kogokolwiek na szkodę. Używanie pojazdu w ruchu ma również zapewniać dostateczne pole widzenia kierowcy oraz łatwe, wygodne i pewne posługiwanie się urządzeniami do kierowania, hamowania, sygnalizacji.

Za ignorowanie przepisów i używanie pojazdu w sposób zagrażający bezpieczeństwu osoby znajdującej się w pojeździe lub poza nim narażamy się na mandat w wysokości do 3 tysięcy złotych. Dodatkowo, gdy dojdzie do spowodowania zagrożenia bezpieczeństwa w ruchu drogowym, policjanci za to wykroczenie mogą nałożyć mandat karny w wysokości do nawet 5 tysięcy złotych.

Warto pamiętać, że samochód należy odśnieżać przy wyłączonym silniku pojazdu. Śnieg trzeba usunąć nie tylko z dachu, maski czy bagażnika, a przede wszystkim z szyb, by zapewnić kierowcy dobre pole widzenia. Istotne jest także oczyszczenie tablic rejestracyjnych, a także przednich i tylnych świateł, by zalegający śnieg i lód nie zmniejszały jasności reflektorów.

Pamiętajmy, by przed każdym wyjazdem dokładnie odśnieżyć samochód. Wystarczy poświęcić kilka minut, by właściwie przygotować auto do jazdy i zapewnić sobie komfort oraz zadbać o bezpieczeństwo własne i innych uczestników ruchu.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Facebook
Instagram

Poprawa dostępności strony