Nowy Sącz, czyli jak osiągnąć sukces w biznesie?

Obraz autorstwa Freepik

Nowy Sącz już od wielu lat jest znany jako kolebka sporej liczby firm, których produkty oraz usługi znane są na skalę krajową, a nawet międzynarodową. Jak to się stało, że takie niewielkie miasto (liczące około 80 tysięcy mieszkańców) ma taką sławę? Faktem, jest że Nowy Sącz jest miastem o bardzo niskiej stopie bezrobocia, co mówi wiele o mieszkańcach tego miasta oraz okolicznych wsi. Nie może również zabraknąć Nowosądeczan w rankingach najbogatszych Polaków).

O pracowitości Nowosądeczan oraz mieszkańców okolicznych miejscowości można by było długo opowiadać. Przykładem z pewnością jest to, jak rozwinęła się firma Tymbark, produkująca soki i napoje owocowe. Jej korzenie sięgają aż do 1936 roku, kiedy w miejscowości Tymbark powstała Spółdzielnia Owocarska. Dzięki ciężkiej pracy, sumienności i oddaniu pracowników, przedsiębiorstwo funkcjonuje w obecnej formie  jego produkty są sprzedawane w ponad 30 krajach.

Przedsiębiorcze działania przyczyniły się do przeprowadzenia tzw. eksperymentu sądeckiego pod koniec lat 50. Projekt miał na celu zwiększenie autonomii gospodarczej na terenie Sądecczyzny.

Koral to właściwie jedna z licznych firm, które swoją siedzibę mają na terenie Sądecczyzny. Założyli ją bracia Marian i Józef Koral. Jednak zanim do tego doszło, bracia uważnie obserwowali, jak ich starszy brat Jan prowadzi cukiernię „Bajka”. Jedną z głównych cech osoby przedsiębiorczej jest pracowitość, bardzo istotna jest również umiejętność współpracy, którą bracia zdecydowanie posiadają. Początki, jak zawsze nie należą do prostych. Józef i Marian produkowali lody w godzinach nocnych, by następnego dnia o poranku rozwozić je w ogromnym termosie w swoim fiacie 126p (zwanym potocznie maluchem). Z pewnością osobę przedsiębiorczą cechuje sumienność. Kolejną wartością takiego człowieka jest pewność siebie oraz wiara w siebie oraz swoje marzenia. Grunt to nie poddać się wtedy, gdy los rzuca kłody pod nogi. Konieczne jest również posiadanie biznesplanu i dokładnego pomysłu na niepowtarzalny produkt lub usługę. Bracia Koral zauważyli, że w Polsce sprzedawane są głównie lody w tzw. opakowaniach familijnych. Dlatego postawili na sprzedaż lodów małych (np. w rożku lub na patyku). Warto również ustalić target (czyli grupę docelową) produktu. W przypadku lodów Koral były to dzieci, dlatego lody były sprzedawane głównie w niewielkich sklepach osiedlowych. Przedsiębiorstwo przykłada również staranną uwagę do odpowiedniej reklamy swoich produktów. W spotach reklamowych wystąpiło wiele sławnych osób, np. Maryla Rodowicz. To właśnie słynne Lody Ekipa (których nazwa nawiązuje do Ekipy Friza) produkowane są przez firmę Koral. Podobnie było nieco ponad 10 lat temu z lodami Doda. Dzisiaj Bracia Koral, wraz ze swoimi rodzinami, są jednymi z najbogatszych Polaków oraz mogą się pochwalić pięknymi willami na terenie Sądecczyzny.

Ciężka praca z pewnością popłaca. Jednak kluczem do sukcesu jest również inteligentna praca, która wymaga obrania strategii i trzymania się wyznaczonych postanowień w dążeniu do określonego celu.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Facebook
Instagram

Poprawa dostępności strony