Ekologia – zacznij od własnej kuchni

Blisko 5 mln ton jedzenia marnują co roku Polacy. Dwa i pół tysiąca rocznie kosztują czteroosobową rodzinę. Wyrzucone do śmietnika zakupy. 52% Polaków przyznaje się, że marnuje jedzenie. Jedna wyrzucona kanapka z serem to strata 90 litrów wody. Ilość zmarnowanej w Polsce żywności wystarczyłaby do wykarmienia całej Warszawy przez 10 lat.

Jak walczyć z marnowaniem żywności? Przy zakupie żywności trzymaj się listy zakupów i kupuj do jedzenia tylko to, co jest Ci naprawdę potrzebne. Sprawdzaj daty ważności, aby uniknąć marnowania żywności. Zwróć uwagę na rodzaj opakowania. Naucz się odpowiedniego sortowania żywności. Na wierzchu utrzymaj produkty o krótkim terminie przydatności do spożycia.

Kupuj sezonowe warzywa i owoce. Oddawaj jedzenie, którego nie spożywasz. Na portalach społecznościowych znajdziesz wiele grup afrykańskich, na których można ogłosić i oddać żywność. Gotuj wykorzystując resztki i niepopularne części warzyw, takie jak łodygi, liście i nacieki. Wykorzystuj szklane pojemniki na artykuły spożywcze. Zamrażaj niektóre produkty.

Dane w które wielu osobom pewnie trudno uwierzyć. Jako ciekawostkę dodamy cos jeszcze.

Pałac Kultury i Nauki w Warszawie ma 230 metrów. Do jego budowy zużyto ogromne ilości stali i ponad 40 milionów cegieł. Jego masę szacuje się na 100 80 tysięcy ton. Polacy każdego roku marnują 50 razy więcej jedzenia, co daje ponad 9 mln ton. Te liczby są powalające. Jednak mało kto zastanawia się jak można temu zapobiec. Jednym z najprostszych sposobów jest kupowanie tyle ile się potrzebuje, ile się zje w ciągu 2 , 3 dni. Dobrym zwyczajem powinno być dzielenie się tym czego nie możemy zjeść a co oczywiście posiada odpowiednio walory i termin przydatności do spożycia.  a jak nie zjesz to oddaj.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Facebook
Instagram

Poprawa dostępności strony