EuroVelo – turystycznym hitem Sądecczyzny

Kiedy kilkanaście lat temu w Dzienniku Polskim pisaliśmy o stworzeniu trasy rowerowej, najlepiej po wałach Dunajca, było wielkie zdzwienie, a nawet oburzenie niektórych decydentów. Wtedy nie dało się, bo nie. Dzisiaj nikt sobie nie wyobraża Sądecczyzny bez tras rowerowych, po których podróżują tysiące miłośników jednośladów.

Warto przypomnieć, że wielkim propagatorem idei budowy tras rowerowych był Leszek Zegzda, wówczas będący we władzach Małopolski. Obecnie, zapoczątkowany kilka lat temu pomysł, to kilometry wygodnych i bezpiecznych tras rowerowych. Do tych wybudowanych w Nowym Sącza dołączył Stary Sącz, Rytro i Muszyna. I właśnie w tam odbyło się podsumowanie rowerowego projektu dla całego regionu sądeckiego, czyli „Nowy produkt turystyczny – odcinek transeuropejskiej trasy rowerowej EuroVelo 11 – Preszów-Muszyna – Mniszek nad Popradem”, a był współfinansowany z Programu Współpracy Transgranicznej Interreg V-A Polska-Słowacja 2014 -2020 oraz przy wydatnym wsparciu finansowym samorządu województwa małopolskiego.

Podczas dyskusji podsumowano ponad trzy lata intensywnych prac związanych z włączeniem pogranicza Polsko – Słowackiego do europejskiego przebiegu tras rowerowych. Koszt przedsięwzięcia to ponad 17 mln zł, a w jego realizację zaangażowane było Miasto i Gmina Uzdrowiskowa Muszyna (partner wiodący projektu) oraz partnerzy ze Słowacji.

Mimo wielu problemów technicznych, ale także związanych z epidemią COVID-19, dzisiaj rowerzyści mogą się cieszyć z ponad 100 km tras rowerowych o europejskim standardzie. W Gminie Muszyna powstały dodatkowo dwie kładki (jedna już jest w Żegiestowie) rowerowo – piesze nad Popradem (Milik i Andrzejówka, – Ługi) dzięki którym można poznać świat po polskiej i słowackiej stronie, a jest co podziwiać. W Miliku wybudowano także Miejsce Obsługi Rowerzystów, a po Słowackiej przeprowadzono adaptację istniejącego budynku gminnego w Sulinie i utworzono tam Centrum Informacji Turystycznej.

Warto wiedzieć!

EuroVelo 11 – to szlak oznaczony międzynarodowym znakiem EV11, długości ok. 6 tys. km (asfalt, drogi gruntowe, ścieżki). Trasa prowadzi przez sześć skrajnie różnych stolic: Helsinki, Wilno, Warszawę, Belgrad, Skopje aż do Aten.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Facebook
Instagram

Poprawa dostępności strony