Ferie w sieci – jak zapewnić cyfrowe bezpieczeństwo dzieciom i młodzieży

Ferie zimowe to czas radości dla dzieci i młodzieży, ale także wyzwań dla rodziców i opiekunów dbających o ich bezpieczeństwo. Dotyczy to zarówno aktywności offline, jak i online. W przerwie od szkolnych zajęć dzieci mają więcej czasu, a ten często spędzają przed ekranem monitora. Może to zwiększać ryzyko, że padną one ofiarą cyberprzestępczości. Nie ma lepszego czasu niż teraz, aby uświadomić im znaczenie bezpieczeństwa w internecie.


Jak zapewnić cyfrowe bezpieczeństwo dzieciom i młodzieży? Co możesz zrobić, aby Twoje dziecko było bezpieczne podczas aktywności online? Warto pamiętać o kilku bardzo ważnych zasadach:

1. Nie pozostawiaj dziecka samego w sieci

Niezależnie czy chodzi o nastolatka czy też o kilkuletnie dziecko, trzeba zachować czujność. Pokaż mu dobre strony internetu, wskaż, jak może rozwijać swoje pasje, ale ostrzeż je także o zagrożeniach, które mogą z niego płynąć.

2. Naucz dziecko podstawowych zasad bezpieczeństwa w internecie

Podejmij razem z dzieckiem wspólną edukację na temat zagrożeń online. Porozmawiajcie o phishingu, cybeprzemocy, uzależnieniu od internetu. Wspólne zrozumienie tych zagrożeń zwiększy świadomość i ostrożność online. Jak to zrobić? Sprawdź, jak Czerwony Kapturek, Śpiąca Królewna, Królowa Śniegu oraz Rybak i Złota Rybka poradzili sobie z cyfrowymi zagrożeniami – bądź z innej bajki – KLIK!3. Zwróć uwagę na bezpieczeństwo danych osobowych

Jedną z najcenniejszych współczesnych walut są informacje. Ostrzeż dziecko, że nie należy publikować w sieci swoich danych osobowych, czyli imienia i nazwiska, adresu, czy numeru telefonu. Zwróć uwagę na zdjęcia, które dziecko wrzuca do sieci. Wypracuj w dziecku nawyk, by zawsze zastanowiło się, czy naprawdę musi opublikować to zdjęcie. Ważne jest, abyś upewnił się, czy dziecko rozumie, że wszelkie dane osobowe powinny być prywatne.

4. Świadomie korzystaj z aplikacji

Wiele aplikacji oferuje zabawę, rozrywkę, kontakt z innymi internautami, możliwość dzielenia się swoim życiem. Niestety, wiele z nich zbiera różne dane o użytkownikach, nie weryfikuje pokazywanych treści, umożliwia nawiązanie kontaktu z nieznajomymi – to tylko niektóre z zagrożeń, na które mogą natknąć się dzieci podczas korzystania z popularnych aplikacji. O tym, jakie niosą ze sobą zagrożenia, na co powinni zwracać uwagę rodzice dzieci – KLIK!5. Rozważ zainstalowanie oprogramowania do kontroli rodzicielskiej

Takie narzędzie pozwoli m.in. na monitorowanie aktywności dziecka w sieci, zablokowanie możliwości samodzielnego instalowania aplikacji, przeglądania nieodpowiednich dla dzieci i młodzieży stron internetowych, czy ograniczenia możliwości kontaktów wyłącznie do zaufanych numerów.

6. Reaguj – zgłaszaj nielegalne i szkodliwe treści

Bezpieczeństwo dzieci oraz młodzieży w internecie to nasza wspólna odpowiedzialność. Nielegalne treści należy zgłaszać do punktu kontaktowego do zgłaszania nielegalnych treści w internecie: https://www.dyzurnet.pl.
Dowiedz się więcej na temat, jak zgłaszać nielegalne i szkodliwe treści – KLIK!

Pamiętaj, że świadomy rodzic to bezpieczne dziecko w sieci

O tym, jak świadomie chronić swoje dziecko w cyberprzestrzeni, dowiesz się więcej z materiałów dostępnych na stronie cyberprofilaktyka.pl – KLIK! Cyberprofilaktyka NASK odpowiada na wyzwania, jakie niesie ze sobą rozwój nowych technologii cyfrowych. Działania profilaktyczne koncentrują się na szeroko rozumianej tematyce bezpieczeństwa w sieci dzieci i młodzieży. W serwisie można znaleźć porady jak mądrze i skutecznie towarzyszyć dziecku w internecie. Sharenting, sexting, FOMO, wpływ mediów społecznościowych i gier na dzieci – to tylko niektóre tematy poradników, webinarów i filmów, które dostępne są w bazie wiedzy dla rodziców – KLIK!Agnieszka Michalik
Źródło: Baza wiedzy – Portal Gov.pl
Fot.: pixabay.com (zdjęcia ilustracyjne)

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Facebook
Instagram

Poprawa dostępności strony