Gradowa nawałnica w gminie Korzennej – spore straty rolników

Wczoraj, ok. godz. 14, nad gminą Korzenna przeszła gradowa nawałnica. Lodowy opad zniszczył uprawy rolne na m.in w stolicy gminy, Koniuszowej, Trzycierzu, Janczowej, koło Mikowej, Łyczanej i Jasiennej. Poszkodowani rolnicy i mieszkańcy mogą już składać wnioski o odszkodowania.

– To było niesamowite – opowiada wójt gminy Korzenna Leszek Skowron – Wystarczyło kilka by wiele dróg i pól pokryło się gradowymi kulkami. Zrobiło się przez chwilę zimowo. Jadąc dzisiaj do pracy widziałem co grad zrobił. Pola kukurydzy właściwie przestały istnieć, podobnie zbóż, nawet trawa została po prostu ścięta. Warto dodać, że jeszcze dzisiaj na placu targowym są kopki gradu, który mimo tylu godzin i letnich temperatur nie stopniał. Widać też straty mieszkańców bowiem grad uszkodził wiele elewacji. Jak duże są straty na razie nie wiemy, ale z pewnością spore, zwłaszcza u rolników.
Wójt gminy przypomina, że wszyscy poszkodowani mają 10 dni na zgłoszenie strat do urzędu. Na stronie UG jest specjalny formularz, ale można też zasięgnąć informacji u pracowników – pokój nr 4, lub dzwoniąc na numer 18 440 66 35.

– Czekamy na zgłoszenia bo chcemy przekazać informacje do wojewody małopolskiego – dodaje wójt Leszek Skowron. – Im szybciej zbierzemy dane, tym szybciej zbierze się komisja szacująca straty, a poszkodowani otrzymają wsparcie finansowe.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Facebook
Instagram

Poprawa dostępności strony