Kto może być organizatorem wolontariatu?

Wolontariat to bardzo ważna i wręcz niezastąpiona forma aktywności społecznej, która niesie korzyści nie tylko osobom potrzebującym, ale również samym wolontariuszom. Organizatorem wolontariatu może być praktycznie każdy, a więc zarówno organizacje czy instytucje, jak i osoby prywatne. Warto jednak pamiętać, że aby wolontariat i wszystkie jego działania funkcjonowały efektywnie, bardzo ważny jest odpowiednio zorganizowany i dopracowany proces.


Podmioty zaangażowane w organizację wolontariatu

Największą grupę podmiotów związanych z organizacją wolontariatu stanowią fundacje oraz stowarzyszenia non-profit. Te dwie jednostki kierują się szczególnie chęcią pomocy potrzebującym w różnym zakresie. Rekrutacja wolontariuszy w tych organizacjach opiera się na podstawie konkretnych projektów, które często skierowane są do wybranych odbiorców, jak np. seniorów, dzieci w wieku szkolnym, osób niepełnosprawnych czy dzieci z ubogich rodzin. Kolejna grupa podmiotów dotyczy firm, które bardzo chętnie angażują swoich pracowników w wolontariat pracowniczy. Taka forma wolontariatu oprócz niesienia pomocy innym ma na celu również budowanie poczucia odpowiedzialności społecznej wśród pracowników przedsiębiorstwa, a także zadbanie o pozytywny wizerunek firmy. Wolontariuszami bardzo często zostają również młodzi ludzie ze szkół lub uczelni, którzy stanowią kolejną grupę podmiotów w działaniach wolontariackich. Rola szkół i uczelni jest niezwykle istotna podczas tworzenia wolontariatu uczniowskiego lub studenckiego, ponieważ jest to dla wszystkich zaangażowanych szansa na zdobycie nowych umiejętności, doświadczeń, poznanie siebie, swoich zalet i mocnych stron, a także nauka empatii i szerzenia pomocy osobom potrzebującym.

Postawa na miarę organizatora wolontariatu

Oczywiście oprócz tych wszystkich informacji trzeba wspomnieć również o niezbędnych cechach osób, które decydują się na bycie organizatorem wolontariatu. Bardzo ważna jest dobra organizacja czasu, pracy, umiejętności interpersonalne, umiejętności kierowania zespołem, a także wiedza z zakresu, w którym projekty lub działania będą realizowane.Fot.: pixabay.com (zdjęcie główne – ilustracyjne)

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Facebook
Instagram

Poprawa dostępności strony