Drugi dzień VIII Kongresu Kultury Regionów

Języku ognia przyjdź i płoń w naszych sercach…
W środę do południa w Małopolskim Centrum Kultury SOKÓŁ odbyły się równolegle dwa panele tematyczne.
Pierwszy z nich nosił tytuł JĘZYKI OGNIA. Jego opiekunem naukowym był językoznawca, dialektolog – prof. dr hab. Józef Kąś, a wśród zaproszonych do udziału panelistów znaleźli się: prof. Uniwersytetu Mikołaja Kopernika w Toruniu – dr hab. Iwona Rzepnikowska; Dziekan Wydziału Nauk Społecznych Uniwersytetu Papieskiego Jana Pawła II w Krakowie – ks. prof. nadzw. Michał Drożdż; muzealnik i inicjator powstania Muzeum Bajek i Opowieści w Konstancinie – Michał Malinowski oraz Dyrektor MCK SOKÓŁ – Andrzej Zarych.

„Podobno w starym piecu diabeł pali – zagaił gospodarz Kongresu Andrzej Zarych – Zapewne robi to żywym ogniem, a piec rozgrzany jest do białości i z pewnością nie nadaje się do bycia ogniskiem domowym. W takich okolicznościach pojawia się wiele palących problemów i konfliktów do ugaszenia. Wielu boi się tego typu sytuacji jak ognia, chowają się i oczekują ratunku wśród dymiących zgliszcz, nie mając ani iskierki nadziei na pozytywne zakończenie.” Czy zatem ogień jest dobry, czy zły? Szukaniem i krzesaniem iskry zajęli się paneliści. Ksiądz prof. Michał Drożdż wskazał na iskrę miłosierdzia i pytał jaki ogień dajemy z siebie. Edukacja nie jest wypełnianiem naczynia, a rozpalaniem w młodych płomienia – prof. Józef Kąś przywołał Platona. Czy chcemy i potrafimy tym żywym ogniem płonącym w nas rozniecać ogień w innych? Nad przebiegiem spotkania czuwał architekt, pedagog, regionalista, multiinstrumentalista, lider zespołu Trebunie-Tutki – Krzysztof Trebunia-Tutka.

KRZESANY to tytuł drugiego z paneli, w którym mogli wziąć udział tegoroczni kongresowicze.

Od strony naukowej dyskusją opiekowała się Dyrektor Instytutu Etnologii i Antropologii Kulturowej Uniwersytetu Jagiellońskiego – dr hab. Stanisława Trebunia-Staszel. Obok niej zasiedli: etnolog i socjolog – dr Katarzyna Ceklarz; dyrektor Bukowiańskiego Centrum Kultury „Dom Ludowy” w Bukowinie Tatrzańskiej – Bartłomiej Koszarek; organizatorka Międzynarodowego Festiwalu Teatru Ukraińskiego „Wschód-Zachód” – Nadiia Moroz-Olshanska; a także psycholog i psychoterapeuta – Ewa Olszewska.

Rozmowy dotyczyły silnych emocji. Paneliści zastanawiali się w jaki sposób je w sobie krzeszemy i czy koniecznie musimy je kontrolować. Co nas porusza, co buduje w nas sprzeczność i ból, a co tożsamość i wartość samą w sobie. Wreszcie co możemy w sobie wykrzesać dla dobra nas samych i innych. Rozmowę moderowała Dyrektor Instytutu Sztuk Muzycznych Uniwersytetu Śląskiego w Katowicach – dr hab. Magdalena Szyndler.

Natomiast w drugiej części dnia, w przestrzeniach Małopolskiego Centrum Kultury SOKÓŁ oraz Galerii Sztuki Współczesnej w Nowym Sączu, odbyło się dziewięć interesujących warsztatów.

Począwszy od rozmów i bajań, przez taniec, śpiew i teatr, aż na rękodziełach kończąc.

Gdy w jednej z sal Małopolskiego Centrum Kultury SOKÓŁ na zajęciach prowadzonych przez Katarzynę i Piotra Drągów rozmawiano o kryzysie w komunikacji, w kolejnej, pod przewodnictwem Michała Malinowskiego z Muzeum Bajek, Baśni i Opowieści w Konstancinie, snute były płomienne opowieści.

W tym samym czasie w innym zakątku SOKOŁA osobom, które zapisały się na zajęcia prowadzone przez Krzysztofa Trebunię-Tutkę, udała się trudna sztuka i wytańczony został najprawdziwszy ogień. A na scenie sali widowiskowej Katarzyna Nurek z Europejskiego Centrum Bajki im. Koziołka Matołka urządziła kuźnię ekspresji podczas swoich warsztatów dramy.

Z sali, w której zajęcia prowadzili Zofia Zaborowska i Kacper Siejkowski z Zespołu Łada, słychać było piękne tradycyjne pieśni z terenów Chorwacji i Serbii. A na drugim końcu SOKOŁA trwała przyśpiewkowa bitwa na głosy wywołana przez Monikę Dudek i Daniela Küblera.

Jak tworzyć barwne, lachowskie kwiaty z bibuły pokazała na swoich warsztatach Stanisława Majda, a w jednej z sąsiednich sal, pod czujnym okiem zielarki i fitoterapeutki Anny Pietruszy, tworzone były wody ziołowe. Natomiast malowaniem ikon zajęła się grupa, której zajęcia poprowadził o. Zygfryd Kot SJ i Chrześcijańskie Stowarzyszenie Twórców Sztuki Sakralnej ECCLESIA.

Dzisiaj (27 września) odbywają się kolejne warsztaty, tym razem w terenie…

Fot. Piotr Droździk

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Facebook
Instagram

Poprawa dostępności strony