INSTYTUT KARPACKI POBUDZA CZYSTĄ ENERGIĘ!

Instytut Karpacki w ramach projektu pn. „Pobudzenie czystej energii II” realizowanego przy wsparciu finansowym Województwa Małopolskiego zorganizował 3 seminaria tematyczne online PROMUJĄCE PRZEDSIĘBIORCZOŚĆ ORAZ INNOWACYJNE TECHNOLOGIE DO STOSOWANIA W ZAKRESIE CZYSTEJ I ZRÓWNOWAŻONEJ ENERGII.

Seminaria te odbyły się w ostatnich dniach września ( 28, 29 i 30.09.2021 ). Pod lupę wzięto trzy tematy, które przewodniczyły spotkaniom, a były to:

1. Możliwe modele startupów w odniesieniu do obszaru zrównoważonej energii.

2. Technologia pomp ciepła, systemy sprzężone foto + pompa, optymalna konfiguracja firmy start-up w branży ekoenergetyki pomp ciepła i systemów sprzężonych, wybór technologii i modelu biznesowego.

3. Technologia fotowoltaiczna, systemy presumenckie dla fotowoltaiki, optymalna konfiguracja firmy start-up w branży ekoenergetyki fotowoltaicznej, wybór technologii i modelu biznesowego.

Podczas pierwszego spotkania w roli prelegenta wystąpił Wiceprezes Zarządu Hugetech Rafał Cencora, który przekazał wiele cennych wskazówek uczestnikom seminarium. Doradził, jak zacząć przygodę ze startupem, opowiedział o ekosystemie inkubacji i akceleracji startupów OZE w Polsce, wytłumaczył pojęcie smart money, komercjalizacji oraz zaprezentował przykłady startupów, z którymi współpracuje firma Hugetech. Głos zabrał również prezes Instytutu Karpackiego, Jarosław Kowalik, który wspominał o swoich doświadczeniach ze startupami oraz dyskutował o innowacyjnych pomysłach z pierwszym prelegentem.

Czym tak właściwie jest startup? Takim mianem określa się młode przedsiębiorstwo lub tymczasową organizację, która szuka takiego modelu biznesowego, który dałby możliwość zysku i rozwoju. Podczas panelu dyskusyjnego jednym z obranych celów było właśnie wsparcie środowiska startupowego, które działa w obszarze ochrony środowiska.

Kolejne dwa seminaria prowadzili:

Paulina Smaczna-Żmuda – specjalistka do spraw rozwoju w spółce spin-off AGH Instytut Zrównoważonej Energii „Miękinia” oraz Piotr Polek – ekspert ds. energetyki odnawialnej w Fundacji Instytut Karpacki.

Uczestnicy poznali zasady działania pomp ciepła. Dowiedzieli się o efektywności stosowania tego rodzaju urządzeń oraz o głównych zaletach i wadach. Rozwinięty został wątek dobierania pomp ciepła do określonej powierzchni i rodzaju budynku. Omówiono jakie czynniki w największym stopniu kształtują energochłonność. Przedstawiono również przykłady zastosowań u wybranych użytkowników. Skondensowana praktyczna i specjalistyczna wiedza ekspertów połączyła dwa obszary tematyczne, związane z czystą energią oraz przedsiębiorczością i ekonomią. Dzięki temu przyszyli lub chcący zmienić lub poszerzyć swoją branżę przedsiębiorcy, dowiedzieli się jak prowadzić i finansować biznes, związany z odnawialnymi źródłami energii aby startupy w tej branży miały jak najlepszy początek swojej działalności i płynnie się rozwijały stosując nowoczesne technologie oparte na czystej energii.

Podczas trzeciego seminarium omówione zostały instalacje fotowoltaiczne, zasady działania, rodzaje systemów i techniki montażu. W dalszej części zaprezentowane zostały zagadnienia problemowe oraz instalacje fotowoltaiczne w systemie prawnym. Omówiono fotowoltaike dla przedsiębiorstw, idee tworzenia klastrów energii i przykłady zastosowania paneli fotowoltaicznych.

Konferencje cieszyły się zainteresowaniem. Uczestnicy chętnie brali udział w dyskusjach na czacie, dzięki czemu rozwiano wszelakie wątpliwości odnośnie poruszonych tematów.

Oprócz konferencji odbyło się spotkanie networkingowe, które może być zalążkiem nowych kontaktów biznesowych w branży Zrównoważonej Energii.

źródło/grafika: Instytut Karpacki, fot.: pixabay

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Facebook
Instagram

Poprawa dostępności strony