Nowy most w Kurowie otwarty dla kierowców

Dzisiaj, kilkanaście minut przed godz. 14, oddano do użytku nowy most w Kurowie w ciągu drogi krajowej nr 75, który zastąpił stary wybudowany w 1943 roku, a obecnie nie spełniający już wymogów technicznych.

Most zaprojektowano zgodnie z parametrami technicznymi wymaganymi dla drogi klasy GP (główna przyspieszona), a w ramach inwestycji został zmieniony przebieg drogi krajowej nr 75: od parkingu w Tęgoborzu do skrzyżowania w Kurowie. Inwestycja kosztowała 189 mln zł, a wykonawcą jest polsko-węgierskie konsorcjum firm: Banimex i Hodmezovasarhelyi Utepito Korlatolt Felelossegu. Budowa trwała niespełna 2,5 roku.

Uroczystego otwarcia nowego mostu dokonał minister infrastruktury Andrzej Adamczyk, który powiedział – Ta ponad 600-metrowa przeprawa jest wybitnym dziełem polskich inżynierów, którzy pokazali, że wybitynymi fachowcami nie tylko w Polsce. Dzięki temu mostowi trasa staje się bezpieczniejsza, a na starej przerpwie i jej okoliach dochodziło do tragicznych wypadków drogowych. Oczywiście uruchomienie tego odcinka trasy Nowy Sącz – Brzesko nie oznacza końca prac, które będą jeszcze kontynuowane do kwietnia 2022 r. Ten most to fragment „sądeczanki”, na któą wsyzscy czekamy. Mam nadzieję, że inwestycja tak ważna dla Sądecczyzny ruszy niebawem. Obecnie czekamy tylko na decyzję środowiskową. Po jej uzyskaniu będziemy mogli wystartować z przetargiem.

Podczas otwarcia nowego mostu poinformowano, że jeszcze w tym roku wykonawca przystąpi także do rozbierania starego obiektu. Kończone będą zjazdy indywidualne od strony Nowego Sącza oraz oświetlenie drogi.

Warto wiedzieć!

Nowy most dłuższy od poprzednika o 200 m, znajdującego powyżej. Całkowita jego długość wynosi 602 m, szer. 17,18 m, natomiast pylony wznoszą się na ok. 33,5 m od poziomu terenu. Most ma po jednym pasie ruchu w każdym kierunku.

One thought on “Nowy most w Kurowie otwarty dla kierowców

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Facebook
Instagram

Poprawa dostępności strony