Jak bezpiecznie robić zakupy online?

zdjęcie: pixabay.com

Zakupy online stały się wygodną alternatywą dla ich tradycyjnej, stacjonarnej wersji. Jest to z pewnością bardzo kusząca opcja dla wielu osób, gdyż umożliwia dokonanie zakupu bez wychodzenia z domu. Jak już wiemy, wszystko ma swoje wady i zalety. Dlatego jest to niesamowicie istotne, by przestrzegać pewnych wytycznych odnośnie bezpieczeństwa podczas zakupów online.

  1. Przede wszystkim należy sprawdzić wiarygodność sklepu internetowego lub sprzedającego! W tym celu niesamowicie pomocne będzie zapoznanie się z opinią innych internautów. Warto przeczytać nie tylko te komentarze znajdujące się na różnych forach internetowych, nie tylko na stronie sprzedającego! Ważne jest również, by sprawdzić czy witryna internetowa jest odpowiednio zabezpieczona. Adres powinien rozpoczynać się od skrótu „https” i powinien widnieć symbol kłódki.
  2. Płatność! Jest to być może najbardziej stresująca część zakupów online. Zatem co należy zrobić, by zapewnić sobie bezpieczeństwo podczas płacenia? Przede wszystkim ważną rolę gra tutaj wyżej wymienione zabezpieczenie strony internetowej, bo to właśnie od niego zależy kto ma dostęp do naszych poufnych danych! Ponadto, osobiście polecam płatność blikiem. Jest ona bezpieczna o tyle, że wymaga jedynie wpisania kodu, który generowany jest na bieżąco. Nie podaje się przy tym numeru swojej karty ani żadnych innych wrażliwych danych.
  3.  Zapoznaj się z regulaminem danego sklepu internetowego. Zawsze warto wiedzieć jakie prawa przysługują konsumentowi. Robiąc zakupy online, kupujemy przysłowiowego kota w worku. Dlatego niesamowicie ważne jest, by być świadomym co do procedur związanych ze zwrotem lub reklamacją. Szczególnie podczas kupowania ubrań lub obuwia, których z oczywistych przyczyn nie jesteśmy w stanie przymierzyć na sobie.

Podsumowując, przezorny zawsze jest zabezpieczony! Nie należy dokonywać zakupów online zbyt pochopnie. W okresie Mikołajkowym, gdy zakupy online dokonywane się wyjątkowo często, należy zachować środki ostrożności.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Facebook
Instagram

Poprawa dostępności strony