Jak się pozbyć gości, czyli „Wieczorek pożegnalny”

Teatr KOMEDIA z Warszawy i Impresariat Teatralny ODEON ze Szczecina zaprezentował w przedostatnim dniu Jesiennego Festiwalu Teatralnego w Starym Sączu znakomitą, bo życiową sztukę pt: „WIECZOREK POŻEGNALNY”. To bardzo prawdziwe przedstawienie o wielu z nas. Ileż to razy mamy dość niektórych gości w swoim domu? Jak często zastanawiamy się co zrobić by przestali przychodzić? I o tym jest ten spektakl. Komedia, choć gorzka w swojej wymowie.

Sobotnie przedstawienie pokazało też dlaczego żywy teatr jest tak ciekawy, wciągający, niecodzienny. To właśnie słysząc żywe słowo wypowiadane przez znanych i lubiane aktorki i aktorów zdajemy sobie sprawę dlaczego chcemy ich oglądać i słyszeć. W czasie spektaklu doszło też do rzadko spotykanej, ale też śmiesznej sytuacji. Zadaniem aktora – w tym przypadku Piotra Gąsowskiego – było podniesienie zasłony. Kiedy już to się stało, ta opadła, kolejna próba było podobna. Aktorzy, w tej scenie udział brał Janusz Chabior, nie przerywając sztuki ani przez chwilę, wplatając dialog z publicznością, która podpowiadała jak wybrnąć z kłopotu kontynuowali grę. Śmiechu było co nie miara, a burzę oklasków, nie tylko za tę sytuację, aktorzy czyli Piotr Gąsowski i Janusz Chabior otrzymali absolutnie zasłużenie. Jak powiedział jeden z widzów „co klasa, to klasa”

A w programie JFT możemy przeczytać m. in.:

„Wieczorek pożegnalny” to wystawna kolacja na cześć osoby, którą organizatorzy wieczoru chcą się pozbyć ze swojego otoczenia. Rozmach, jaki temu towarzyszy ma być dowodem na to, że zaproszony gość był im bliski. Oczywiście zaproszona osoba nie ma pojęcia, w jakim celu została zaproszona!

Pierre i Clotilde to typowi przedstawiciele francuskiej klasy średniej. Zapraszają Didiera, wieloletniego przyjaciela, na taką właśnie pożegnalną kolację. Podczas wizyty robią wszystko, aby gość czuł się wyjątkowo: wspominają dawne czasy, otwierają drogie wino i są przemili. Jednak Didier w pewnym momencie orientuje się, o co w tym wszystkim chodzi. Sytuacja wymyka się spod kontroli, gospodarze czują się podle, Pierre z wdziękiem próbuje ratować sytuację.

Inteligentna francuska komedia, mistrzowsko zagrana i wyreżyserowana.

Wieczorek pożegnalny”

Autorzy: De Alexandre de la Patelliere i Matthieu Delaporte

Reżyseria: Tomasz DUTKIEWICZ

Obsada: Katarzyna SKRZYNECKA, Janusz CHABIOR, Piotr GĄSOWSKI

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Facebook
Instagram

Poprawa dostępności strony