Jechali na „podwójnym gazie”. Teraz grożą im poważne konsekwencje

Podstawą bezpiecznej podróży jest przestrzeganie przepisów ruchu drogowego, m.in. prowadzenie pojazdu wyłącznie, gdy jesteśmy trzeźwi. Niestety wciąż zdarzają się osoby, które lekceważą prawo i za kierownicę wsiadają nietrzeźwe. Stanowią one ogromne zagrożenie na naszych drogach, narażają siebie i innych na niebezpieczeństwo. Tylko w ciągu trzech dni na drogach Sądecczyzny policjanci zatrzymali 5 nietrzeźwych kierujących.

17 stycznia br. rano w miejscowości Łęka sądeccy policjanci, zatrzymali do kontroli drogowej 25-latka, który kierował volkswagenem. Badanie jego trzeźwości wykazało ponad promil alkoholu w organizmie. Kilka godzin później w Zabrzeży, zatrzymali do kontroli 48-latka, który jechał volkswagenem, mając w organizmie ponad 2 promile.

Kolejnego dnia w południe policjanci zatrzymali również dwóch nietrzeźwych kierujących. Pierwszy z nich 52-letni mieszkaniec Sądecczyzny jechał BMW ul. Jana Pawła II w Starym Sączu, a w organizmie miał blisko promil alkoholu. Z kolei drugi został zatrzymany na ul. Zielonej w Nowym Sączu, gdy jechał toyotą pomimo tego, że w organizmie miał ponad dwa promile alkoholu.

Niechlubnym rekordzistą okazał się 59-latek, zatrzymany przez mundurowych wczoraj po południu w Grybowie, gdy jechał samochodem marki Suzuki. Badanie jego trzeźwości wykazało, że w organizmie miał prawie 3 promile alkoholu.

……….

Spożycie nawet małej ilości alkoholu negatywnie wpływa na umiejętności prowadzenia samochodu, powodując obniżenie koncentracji i kłopoty z oceną odległości czy oszacowaniem ryzyka. To przekłada się na trudność w utrzymaniu stabilnego toru jazdy, a często również na brawurę. Dlatego nigdy nie należy siadać za kierownicą po alkoholu, jak również pozwalać nietrzeźwemu prowadzić czy podróżować z pijanym kierowcą. Należy także niezwłocznie powiadomić Policję, jeśli styl jazdy kierowcy (np. jazda „wężykiem”, zajeżdżanie innym drogi itp.) może świadczyć o tym, że jest pod wpływem alkoholu. Nieważne czy jest to kierowca samochodu, motocykla czy roweru, apelujemy, aby nikt nie pozostawał obojętny, gdy widzi nietrzeźwego kierującego. Przecież chodzi o ludzkie życie! Wystarczy zadzwonić pod numer alarmowy 112, a funkcjonariusze sprawdzą każdy taki sygnał. 

Przypominamy, że za kierowanie pojazdem mechanicznym w stanie nietrzeźwości, grozi kara nawet do 2 lat więzienia. Dodatkowo sąd obligatoryjnie orzeka zakaz prowadzenia pojazdów na okres od 3 do 15 lat oraz nakłada grzywnę, a także świadczenie pieniężne na rzecz Funduszu Pomocy Pokrzywdzonym oraz Pomocy Postpenitencjarnej w wysokości nie niższej niż 5 tysięcy złotych.

Pozdrawiam

kom. Justyna Basiaga

Oficer Prasowy KMP w Nowym Sączu

ul. Artura Grottgera 50

33-300 Nowy Sącz

tel. 47 833 43 00

tel.kom. 723695041

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Facebook
Instagram

Poprawa dostępności strony