Kolory życia osób niepełnosprawnych

W MCK Sokół w Nowym Sączu trwa spotkanie w ramach obchodzonego niedawno Dnia Walki z Dyskryminacją Osób Niepełnosprawnych, a także Dnia Godności Osób z Niepełnosprawnością Intelektualną. Patronat nad imprezą objął starosta nowosądecki Marek Kwiatkowski oraz burmistrz Miasta i Gminy Uzdrowiskowej Muszyna – dr Jan Golba.
Na scenie prezentują się osoby niepełnosprawne z 10 domów pomocy społecznej i ośrodków wsparcia działających w Powiecie Nowosądeckim. Większość ubrana na zielono, bo właśnie kolor zielony daje nadzieję i radość.
– Jestem wzruszona każdym z występów – mówi Zofia Nika, członek Zarządu Powiatu Nowosądeckiego, która bierze udział w spotkaniu reprezentując starostę nowosądeckiego Marka Kwiatkowskiego. – W każdej z tych osób jest tyle radości, nadziei, pasji. Niepełnosprawni zostali przygotowani przez swoich opiekunów, którzy poświęcili wiele godzin pracy na to, aby ich podopieczni zaprezentowali się na scenie jak najlepiej. Dziękuję im wszystkim. Dziękuję również Marii Żuchowicz, dyrektor Powiatowego Ośrodka Wsparcia w Muszynie i jej pracownikom za zorganizowanie tej imprezy.


Takie spotkanie to bardzo dobra okazja do podjęcia tematu codziennego funkcjonowania osób z niepełnosprawnością w naszym społeczeństwie.
– Napotykają one nie tylko bariery architektoniczne, ale również edukacyjne, zawodowe, komunikacyjne, prawne czy kulturalne – mówi Maria Żuchowicz, dyrektor Powiatowego Ośrodka Wsparcia w Muszynie. – Dlatego, wraz ze Stowarzyszeniem „Sposób na życie” i MCK Sokół w Nowym Sączu zorganizowaliśmy drugą edycję imprezy pod hasłem „Kolory naszego życia”.
Wydarzenie miało charakter integracyjny i promocyjny – jego organizatorzy chcieli pokazać, jaki potencjał tkwi w osobach z niepełnosprawnością, jak potrafią być twórcze i utalentowane. Każda z 10 zaproszonych placówek prowadzących zajęcia dla niepełnosprawnych zaprezentowała na scenie program artystyczny nawiązujący do tematu przewodniego. Można też było obejrzeć prace plastyczne wykonane przez osoby z niepełnosprawnościami.  


Podczas dzisiejszego spotkania, Powiat Nowosądecki reprezentowała Zofia Nika – członek Zarządu Powiatu oraz radne Maria Barbara Szarota i Ewa Zielińska. Obecna była również radna wojewódzka i szefowa małopolskiego PFRON Marta Mordarska, a także sekretarz Miasta i Gminy Muszyna Katarzyna Rymarczyk-Wajda. Gości witał wicedyrektor MCK Sokół Piotr Gąsienica, a spotkanie prowadziła Małgorzata Broda.
Imprezę zorganizowali: Powiatowym Ośrodek Wsparcia w Muszynie, Stowarzyszenie na rzecz osób niepełnosprawnych i ich opiekunów „Sposób na życie”.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Facebook
Instagram

Poprawa dostępności strony