Kosmiczny jazz, czyli Joachim Mencel i Leszek Żądło

Na scenie CKiS im. Ady Sari w Starym Sączu wystąpili w ramach IV Sacz Jazz Festiwal dwaj legendarni muzycy: Leszek Żadło i Joachim Mencel, którzy zaprezentowali program z najnowszej płyty „Cosmic Silence”, zainspirowany dźwiękami wydawanymi przez planety układu słonecznego, każda oznaczona inną prowadzącą nutą.

Nie był to łatwy w odbiorze koncert, ale jak się okazało muzyka inspirowana kosmosem ma swoich wielbicieli. Jeśli ktoś oczekiwał jazzu to się zawiódł, ale jeżeli ktoś czekał na coś niezwykłego, ten przeżył wieczór pełen emocji.

Leszek Żądło, saksofonista, to wybitny polski muzyk jazzowy. Mieszka za granicą najpierw w Austrii, obecnie w Niemczech, gdzie jest uważany za jednego z najważniejszych muzyków tamtejszej sceny jazzowej. Grał z wieloma wybitnymi, światowej klasy artystami. Związany jest z Sądecczyzną, zwłaszcza z Muszyną. Występował na scenach jazzowych w ponad 40 krajach świata, a nagrał – jako lider bądź sideman – ponad 100 płyt. Do dzisiaj koncertuje z European Art Ensemble.

Joachim Mencel, to przede wszystkim – pianista, kompozytor, producent muzyczny, prekursor wykonywania współczesnego jazzu na lirze korbowej, którą zaprezentował w Starym Sączu. Jest dr hab. profesorem AM im. Krzysztofa Pendereckiego w Krakowie. Grał z wieloma znakomitymi artystami, m. in. w zespołach Janusza Muniaka, Nigela Kennedy’ego i Andrzeja Cudzicha, z którym wystąpił w 1998 roku w Nowym Sączu, a na perkusji grał Radek Kuliś,. Współpracuje z amerykańskim klarnecistą Bradem Terrym, z którym w 1995 roku wystąpił na Jazz Jamboree. Koncertował w wielu krajach Europy, Ameryki, Afryki i Azji.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Facebook
Instagram

Poprawa dostępności strony