Kreatywnie w biznesie

Kreatywność to cecha potrzebna w wielu obszarach życia. Polega ona na procesach myślowych, które zmierzają ku tworzeniu tego, co nowe. Może to być myśl, koncepcja, idea lub jakaś rzecz materialna. Jest jedno słowo o bardzo podobnym znaczeniu, innowacyjny.

Co może być innowacyjne? Ten termin już jednoznacznie wiąże się z wprowadzeniem (na przykład na rynek) czegoś zupełnie nowego, być może jakiegoś udogodnienia, wynalazku, produktu, który w znaczący sposób wpłynie na potencjalnego konsumenta! Dlatego kreatywność oraz innowacyjność to nieodzowne elementy biznesu.

W poprzednim artykule z tej serii przytoczyłam historię firmy Koral produkującej lody, która swoje korzenie ma w Nowym Sączu. Wracając do interesującego tematu działalności tej firmy, chciałabym zwrócić uwagę nie tylko na cechy osoby przedsiębiorczej przytoczone w poprzednim artykule, ale przede wszystkim na kreatywność. Bo właśnie ta cecha była im potrzebna do produkcji różnorodnych wariantów lodów, których smak pokochała cała Polska. Moim zdaniem, najbardziej interesujące lody firmy Koral to Lody Koktajlowe, które aktualnie występują w kilku wariantach smakowych. Jednak ten klasyczny zawiera oryginalną kompozycję smaków ajerkoniaku, kukułki, krówki, czekolady oraz toffi.  Dzisiaj w procesie produkowania nowych smaków i rodzajów tej słodkiej przekąski bierze udział znacznie więcej osób. Gama smaków lodów co roku poszerza się o nowe propozycje, co wymaga kreatywności na wielu szczeblach produkcji (takich jak np. sama produkcja, praca nad szatą graficzną oraz praca nad promocją i reklamą produktu). W podobny sposób można opowiedzieć o produktach firmy Tymbark, która swoją nazwę zawdzięcza miejscowości znajdującej się niedaleko Limanowej. Produkcja nowych smaków napojów, szczególnie tych wieloowocowych (np. Tymbark Kaktus, Tymbark Żurawina) wymaga intensywnych procesów twórczych. Równie kreatywni muszą być twórcy szaty graficznej oraz copywriterzy tworzący reklamy zachęcające potencjalnego klienta do zakupu produktu.

Jak rozwijać kreatywność?

  1. Zadbaj o poszerzanie swojej wiedzy. Pozwól, by ciekawość świata kierowała tobą – czytaj dużo na tematy, które cię interesują. Pomysły i rozwiązania same będą do ciebie płynąć.
  2. Rozwiązuj zagadki logiczne, wszelkie rebusy, krzyżówki, sudoku. Twórz w swojej głowie zagadki i zabawne gry słowne. W pewnym momencie zauważysz rozwój nowego, twórczego sposobu myślenia, nastawionego na znajdowanie rozwiązań.
  3. Zadbaj o zdrowy tryb życia – higiena snu, aktywność fizyczna, skupienie zarówno na dobrostanie fizycznym, jak i psychicznym. Kiedy twój mózg jest „wypoczęty” oraz „świeży”, będziesz pełen (lub pełna) wielu nowych pomysłów.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Facebook
Instagram

Poprawa dostępności strony