Licznik volkswagena ‘cofnięty’ o 250 000 KM

Licznik volkswagena wskazywał ponad ćwierć miliona kilometrów mniej niż 5 miesięcy wcześniej

W trakcie kontroli drogowej kryniccy policjanci ujawnili, że drogomierz volkswagena wskazuje ponad 250 tys. kilometrów mniej niż podczas ostatniego badania technicznego. Teraz sprawę rozbieżności wyjaśnia Policja. Osobie odpowiedzialnej za zmianę wskazań licznika grozi od 3 miesięcy do 5 lat więzienia.

15 marca br. kilkanaście minut po godzinie 17:00 w Bereście funkcjonariusze Komisariatu Policji w Krynicy-Zdroju zatrzymali do kontroli drogowej kierowcę volkswagena. Kiedy policjanci sprawdzili stan drogomierza pojazdu, ujawnili, że liczba kilometrów jest znacznie niższa od tej zapisanej w systemie podczas ostatniego badania technicznego. Okazało się bowiem, że w październiku ubiegłego roku diagnosta odnotował 281 500 km, natomiast w chwili kontroli stan drogomierza wskazywał jedynie 31 412 km, czyli ponad 250 tys. km mniej!

Teraz policjanci wyjaśniają, w jaki sposób doszło do rozbieżności i kto jest za to odpowiedzialny. Przypominamy, że zgodnie z zapisem art. 306a Kodeksu karnego, za zmianę wskazań drogomierza pojazdu lub ingerencję w prawidłowość jego pomiaru grozi od 3 miesięcy do 5 lat pozbawienia wolności. Taka sama kara grozi osobie, która zleca wykonanie tych czynności.

Obowiązki po wymianie drogomierza w pojeździe

Od 1 stycznia 2020 roku wymiana licznika powinna być odpowiednio udokumentowana. Drogomierz można wymienić, ale tylko w pewnych, z góry określonych sytuacjach. Mianowicie jest to możliwe tylko z powodu jego uszkodzenia lub w przypadku konieczności wymiany elementu z nim związanego. Ważne, aby właściciel pojazdu z wymienionym licznikiem stawił się w ciągu 14 dni na stacji kontroli pojazdów w celu dokonania odczytu drogomierza. Diagnosta wprowadza dane do bazy Centralnej Ewidencji Pojazdów i Kierowców i wydaje  zaświadczenie.

Sprawdzanie stanu licznika online

Jeśli jesteś właścicielem, współwłaścicielem lub posiadaczem pojazdu stan licznika z ostatniego badania technicznego możesz sprawdzić korzystając z usługi „Sprawdź swój pojazd”(link: https://www.gov.pl/web/gov/sprawdz-swoj-pojazd). Jeśli chcesz kupić używany pojazd albo potwierdzić informacje, które podaje jego właściciel możesz skorzystać z usługi „Historia Pojazdu”(link: https://historiapojazdu.gov.pl/).

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Facebook
Instagram

Poprawa dostępności strony