Magisterium za gitarę

To rzadkie, aby za zbudowanie gitary i prace z nią związane otrzymać tytuł magistra. Dokonał tego Marcin Pietruch, który zbudował korpus gitary elektrycznej, a na obronie magisterki zagrał na piątkę!

Na Wydziale Nauk Inżynieryjnych Akademii Nauk Stosowanych w Nowym Sączu studenci od lat wyszukują i realizują niecodzienne tematy prac magistrskich. Tym razem student kierunku Zarządzanie i Inżynieria produkcji na Wydziale Nauk Inżynieryjnych ANS Marcin Pietruch pod kierunkiem dr. hab. inż. Andrzeja Ryniewicza (prof. ANS) własnoręcznie wykonał z drewna orzecha włoskiego korpus gitary elektrycznej typu Stratocaster, a następnie przeprowadził badania pod względem tłumienia i przenoszenia drgań z podobną gitarą produkcji Ibanez z drewna jesionowego. Temat pracy to „Analiza procesu produkcji korpusu gitary elektrycznej”.

Początkowo własnoręczna budowa gitary elektrycznej i badania nad nią miały być tematem pracy inżynierskiej, ale przedsięwzięcie okazało się zbyt czasochłonne dla Marcina i musiało poczekać aż do magisterium. Skąd taki pomysł na pracę dyplomową?

– Mam wiele gitar, ale zawsze chciałem mieć taką wykonaną przez siebie. – mówi Maricn Pietruch. – Mój tata był stolarzem i mam do dyspozycji zakład stolarski z narzędziami oraz drewno. Przy wykonaniu korpusu zdecydowałem się na orzech włoski. To średniej twardości, łatwo obrabialne drewno.

Jako wzór posłużyła gitara elektryczna typu Stratocaster japońskiej marki Ibanez, wykonana z drewna jesionowego. Dodatkowym elementem pracy magisterskiej było przeprowadzenie badań. Polegały one na zmierzeniu oraz przeanalizowaniu częstotliwości drgań korpusu gitary, za pomocą czujnika wibracji z membraną piezoelektryczną, podłączoną do oscyloskopu, która została zamontowana bezpośrednio na korpusie gitary, i porównaniu tych częstotliwości z gitarą seryjnie produkowaną przez firmę Ibanez (wykonaną z drewna jesionowego).

– Badania te miały na celu sprawdzenie w jaki sposób rozchodzą się drgania korpusu podczas uderzenia w strunę gitary oraz jaki wpływ ma gatunek drewna na brzmienie gitary – dodaje Marcin Pietruch. – A badania pokazały, że w przypadku tłumienia drgań lepiej zachowywał się jesionowy korpus Ibaneza, ale w przypadku pasma przenoszenia drgań lepiej wypadała gitara z własnoręcznie zrobionym korpusem.

Marcin Pietruch obronił pracę na piątkę i już zapowiada, że własnoręcznie wykona gryf do swojego orzechowego Stratocastera.

Warto dodać, że od lat na Wydziale Nauk Inżynieryjnych Akademii Nauk Stosowanych w Nowym Sączu (do niedawna Instytucie Technicznym PWSZ) studenci Zarządzania i inżynierii produkcji oraz Mechatroniki realizują niebanalne prace dyplomowe. Np: prezentują osobiście skonstruowane pojazdy terenowe, pneumatyczne układy zawieszenia czy udoskonalone podzespoły do maszyn. W czerwcu tego roku Mateusz Górszczyk, student Mechatroniki, zdobył tytuł inżyniera dzięki nietypowej pracy: przeniósł napęd elektryczny do motocykla crossowego. Nie tylko napisał pracę i przygotował prezentację multimedialną, ale także zaprezentował swój pojazd komisji egzaminacyjnej. O jego nietypowej pracy informowały wówczas media w całej Polsce.

Źródło: ANS

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Facebook
Instagram

Poprawa dostępności strony