Mając 3 promile, wiózł 6 pasażerów

Policjanci sądeckiej grupy SPEED zatrzymali do kontroli drogowej sprawcę wykroczenia, który jak się później okazało miał 3 promile alkoholu w organizmie. Nieodpowiedzialny kierowca nie miał też prawa jazdy, a osobówką przewoził sześciu pasażerów. 

2 października br. około godziny 21:00 policjanci grupy SPEED z sądeckiej komendy nieoznakowanym radiowozem patrolowali osiedle Helena w Nowym Sączu. Dojeżdżając ulicą Krakowską do ronda przy moście na Dunajcu, zauważyli, że kierowca osobowego seata zignorował podwójną linię ciągłą i skręcił w ulicę Dunajcową. W związku z popełnionym wykroczeniem, mundurowi postanowili zatrzymać kierującego do kontroli drogowej. Gdy policjanci podeszli do pojazdu, zauważyli, że w samochodzie znajduje się 7 osób. Od kierującego mundurowi wyczuli silną woń alkoholu – badanie trzeźwości wykazało, że mężczyzna ma go w organizmie aż 3 promile. Ponadto po sprawdzeniu w policyjnych systemach okazało się, że mieszkaniec powiatu nowosądeckiego nie posiada uprawnień do kierowania pojazdami mechanicznymi.

Teraz 30-latek odpowie przed sądem za prowadzenie samochodu w stanie nietrzeźwości i bez uprawnień – grozi mu za to do 2 lat więzienia, a sąd może orzec zakaz prowadzenia pojazdów do 15 lat. Natomiast za niezastosowanie się do znaku, przewożenie pasażerów bez pasów bezpieczeństwa i powyżej limitu ilości miejsc określonego w dowodzie rejestracyjnym pojazdu, policjanci nałożyli na niego mandat karny. Za popełnione przestępstwo i wykroczenia drogowe na konto mężczyzny trafiło aż 45 punktów karnych! Oznacza to, że przez zebrane punkty oraz sądowy zakaz prowadzenia pojazdów, mieszkaniec powiatu nowosądeckiego nie prędko będzie mógł zrobić prawo jazdy.

Piłeś? Nie jedź!

Spożycie nawet małej ilości alkoholu negatywnie wpływa na umiejętności prowadzenia samochodu, powodując obniżenie koncentracji i kłopoty z oceną odległości czy oszacowaniem ryzyka. To przekłada się na trudność w utrzymaniu stabilnego toru jazdy, a często również na brawurę, co może skończyć się tragedią na drodze.

Nie pozwalaj na jazdę po pijanemu!

Jeśli widzisz, że nietrzeźwy chce wsiąść do samochodu i odjechać, nie pozwól na to! Nie zgadzaj się również na podróż z pijanym kierowcą. Pamiętaj, że pasażer, który nie powstrzymuje nietrzeźwego przed prowadzeniem pojazdu, w pewnym stopniu jest współodpowiedzialny za wypadek. Powinien mieć świadomość, że ryzykuje nie tylko utratą życia i zdrowia, ale także nie należy mu się odszkodowanie w pełnej kwocie.

Podejrzewasz, że kierujący jest nietrzeźwy? Reaguj!

Niezwłocznie zadzwoń na numer alarmowy 112 i powiadom Policję, jeśli kiedykolwiek zauważysz dziwne zachowanie kierowcy na drodze (np. jedzie „wężykiem”, zajeżdża innym drogę itp.), które może świadczyć o tym, że jest pod wpływem alkoholu.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Facebook
Instagram

Poprawa dostępności strony