Marszałek Kozłowski: „Nikt z Małopolan nie ucierpiał w skutek trzęsienia ziemi”

Witold Kozłowski, Marszałek Województwa Małopolskiego wystosował odpowiedni komunikat w związku z wczorajszym (9 października) trzęsieniem ziemi na Słowacji. Mieszkańcy Nowego Sącza i okolic odczuwali drgania w swoich mieszkaniach… Nikt na szczęście nie ucierpiał.

– Nikt z Małopolan nie ucierpiał w skutek trzęsienia ziemi, do którego doszło wczoraj w okolicach godz. 20:30 na Słowacji oraz w południowej i południowo-wschodniej części Polski – poinformował marszałek Witold Kozłowski po rozmowach z włodarzami małopolskich gmin, w których wstrząsy były odczuwalne.

Okolice Krakowa, Sądecczyzny  i Tarnowa – to na tych obszarach Małopolski mieszkańcy odczuli wczorajsze trzęsienie ziemi. Służby skontrolowały kilkanaście budynków pod kątem szczelności instalacji gazowej oraz trwałości konstrukcji budowlanych. Nie było konieczności ewakuacji mieszkańców.

– W żadnej części Małopolski na szczęście nie odnotowano zagrożeń. Dziś rano rozmawiałem z włodarzami południowej części regionu, którzy potwierdzili, że na terenie ich gmin nie ma strat. Sytuacja była znacznie poważniejsza za naszą południową granicą. Epicentrum trzęsienia znajdowało się 18 km na północny-zachód od miasta Humenné w kraju preszowskim, we wschodniej części Słowacji, a więc w naszym regionie partnerskim. Jeszcze dziś będę rozmawiał z przewodniczącym kraju preszowskiego na temat sytuacji w jego regionie. Oczywiście, jeśli będzie taka potrzeba jesteśmy w gotowości, by pomóc – zapewnił Marszałek Województwa Małopolskiego Witold Kozłowski.

Jak wynika z danych przekazanych przez Europejsko-Śródziemnomorskie Centrum Sejsmologiczne, wczorajsze trzęsienie ziemi o magnitudzie 5,0 było najsilniejszym na Słowacji od 80. lat. Z wstępnych ustaleń wynika, że nikt z mieszkańców nie ucierpiał, jednak konstrukcja wielu budynków została naruszona. Trzęsienie uszkodziło także ciepłociąg. Sytuacja jest na bieżąco monitorowana.


Agnieszka Michalik
Źródło: UMWM
Fot.: UMWM, pixabay.com (zdjęcie ilustracyjne)

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Facebook
Instagram

Poprawa dostępności strony