MILION ZŁOTYCH DLA POSZKODOWANYCH PODCZAS POŻARU W NOWEJ BIAŁEJ

Małopolski Urząd Wojewódzki w Krakowie poinformował dziś o pomocy poszkodowanym w pożarze w Nowej Białej

– Dotrzymujemy słowa. Dziś przekazaliśmy na konto gminy Nowy Targ milion złotych z rezerwy celowej budżetu państwa na zasiłki dla poszkodowanych podczas pożaru w Nowej Białej. Trafią one do 5 rodzin, które straciły swoje domy. Zrobimy wszystko, aby te rodziny szybko stanęły na nogach i odzyskały to, co zabrał im pożar: poczucie stabilizacji i bezpieczeństwa – mówi wojewoda małopolski Łukasz Kmita.

– Tak, jak podkreślił Pan Premier Mateusz Morawiecki: nie zostawimy ich samych. Jesteśmy gotowi do przekazywania kolejnych środków – dla rodzin, których domy wymagają remontów. Jesteśmy w stałym kontakcie z Ministerstwem Spraw Wewnętrznych i Administracji oraz Ministerstwem Finansów, które ekspresowo procedują nasze wnioski i przekazują środki z rezerwy rządowej. Rząd Pana Premiera Mateusza Morawieckiego po raz kolejny pokazuje sprawność i skuteczność działania – dodaje wojewoda.

Pomocna dłoń

Całkowitemu spaleniu lub zniszczeniu podczas pożaru w Nowej Białej uległo 5 domów. Te budynki niestety nie nadają się do zamieszkania i muszą zostać rozebrane. Na ich odbudowę każda z rodzin może otrzymać z budżetu państwa zasiłek celowy w wysokości do 200 tysięcy złotych. Wczoraj otrzymaliśmy wniosek gminy Nowy Targ opiewający na kwotę miliona złotych na pomoc dla tych rodzin. Środki od rana są na koncie samorządu.

Przypomnijmy, że już w poniedziałek przekazaliśmy gminie środki na wypłatę zasiłków do 6 tysięcy złotych na pomoc doraźną. Gmina zawnioskowała o 162 tys. zł i taką kwotę przekazaliśmy.

Szereg domów mieszkalnych uległo w pożarze różnego rodzaju uszkodzeniom. Z szacunkowych informacji GOPS w Nowym Targu wynika, że 11 domów nadaje się do remontu, a remont będzie polegał głównie na zmianie pokrycia dachowego. Zasiłki z budżetu państwa w takich sytuacjach mogą wynieść od 20 do 100 tys. zł. W przypadku 7 domów konieczne będą mniejsze naprawy i remonty czy też osuszenia. Na tego typu drobniejsze prace poszkodowane rodziny mogą otrzymać zasiłki w wysokości do 20 tys. zł. Jesteśmy gotowi do płynnego przekazywania kolejnej transzy środków na te zasiłki, zaraz po otrzymaniu wniosku gminy.

źródło/fot.: Małopolski Urząd Wojewódzki w Krakowie.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Facebook
Instagram

Poprawa dostępności strony