Miliony na igrzyska europejskie w Krynicy-Zdroju

Ponad 54 mln zł otrzyma Krynica-Zdrój na inwestycje związane z organizacją III Igrzysk Europejskich w 2023 roku. Dzięki tym środkom uda się przebudować drogi, wybudować nowe parkingi, zmodernizować wodociągi, wyremontować Halę Lodową, na Górze Parkowej powstanie nowy amfiteatr, zostaną również wyremontowane alejki w parku.

W Perle Uzdrowisk będzie rozegranych kilka dyscyplin, w tym judo, taekwondo, breaking, biegi górskie i kolarstwo. Zmagania sportowe w dwóch pierwszych dyscyplinach będą rozegrane się w Hali lodowej, na której modernizację Krynica-Zdrój otrzymała ponad 19 milionów złotych.

– Spotykaliśmy się w Krynicy-Zdroju, w „Perle polskich uzdrowisk”, mieście, które jest współorganizatorem Igrzysk Europejskich w kilku dyscyplinach. – – mówił marszałek Małopolski Witold Kozłowski- Już we wtorek, o godz. 15:30, w obecności Premiera Mateusza Morawieckiego, w siedzibie Polskiego Komitetu Olimpijskiego podpiszemy ten ostatni, najważniejszy dokument związany z organizacją Igrzysk – umowę host city, czyli przedstawicieli Miasta Krakowa (prezydenta), marszałka województwa, prezesa Polskiego Komitetu Olimpijskiego, ministra Kamila Bortniczuka oraz przez najwyższe przedstawicielstwo Europejskiego Stowarzyszenia Komitetów Europejskich, czyli przez samego Prezydenta. Organizacja III Igrzysk Europejskich to ogromna szansa na promocje różnorodnej i bogatej kultury Małopolski, ale również rozwój regionu.

Za blisko 10 milionów złotych, otrzymanych w ramach Polskiego Ładu, na Górze Parkowej wybudowany zostanie m. in. amfiteatr z tysiącem miejsc siedzących. Wsparcie ze strony Ministra Sportu i Turystyki to ponad 19 milionów złotych na krynicką Hale lodową. Budynek zyska nowe nagłośnienie, wyremontowany zostanie dach oraz zamontowany system klimatyzacyjny. Kolejne 25 milionów z Programu Polski Ład to rozbudowa oczyszczalni ścieków, budowa parkingów, rozbudowa i modernizacja systemu oświetlenia ulicznego, a także remont i budowa dróg.

Europejska rywalizacja w Krynicy-Zdroju skupi się w trzech lokalizacjach. Sportowcy o tytuł mistrza Igrzysk Europejskich jak i kwalifikację do Igrzysk Olimpijskich w Paryżu w 2024 roku walczyć będą m. in. na deptaku, które za rok stanie się sportowo – taneczną areną, na której zmierzą się zawodnicy uprawiający tzw. breaking. Ta dyscyplina sportu łączy w sobie taniec i akrobatykę. W krynickiej Hali Lodowej odbędą się zawody w judo i taekwondo, zaś na malowniczych i jednocześnie wymagających trasach Góry Parkowej rozegrane zostaną dwie dyscypliny: kolarstwo i biegi górskie.

III Igrzyska Europejskie odbędą się w dniach 21 czerwca – 2 lipca 2023 r. Gospodarzami Igrzysk są Województwo Małopolskie oraz Miasto Kraków. Najlepsi sportowcy rywalizować będą w Krakowie, Krynicy – Zdroju, Tarnowie, Zakopanem Chorzowie. Tylko w naszym regionie przewiduje się udział ok. 7000 zawodników z 50 krajów.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Facebook
Instagram

Poprawa dostępności strony