Miliony na III Igrzyska Europejskie w Krakowie

Ministerstwo Sportu i Turystyki, Województwo Małopolskie i Miasto Kraków uzgodniły sposób finansowania wydatków organizacyjnych III Igrzysk Europejskich w 2023 roku. Ich organizację oszacowano na 400 mln zł. Połowę kosztów pokryje Ministerstwo Sportu i Turystyki. Województwo Małopolskie i Kraków dołożą pozostałe 50 % (każda ze stron po 25 %), z tym, że całkowity poziom wydatków w obu przypadkach nie będzie wyższy niż 100 mln zł. W tej sprawie podpisano intencyjny. – Podpisany list intencyjny jest zwieńczeniem bardzo ważnego etapu przygotowań do III Igrzysk Europejskich. Dzięki temu możemy skupić się na stronie organizacyjnej przedsięwzięcia, tak aby stało się ono mocnym impulsem dla małopolskiej turystyki i przyspieszyło rozwój gospodarczy regionu. Dołożymy wszelkich starań, by z sukcesem zrealizować największą sportową imprezę w historii naszego kraju – stwierdził marszałek Witold Kozłowski.

– Zgodnie ze złożoną przez rząd obietnicą Igrzyska Europejskie przyniosą też konkretne korzyści dla mieszkańców Krakowa w postaci remontów, modernizacji dróg i chodników, czy dofinansowania do strategicznych inwestycji miejskich, jak np. przebudowa al. 29 Listopada czy budowa węzła drogowego w Opatkowicach. Liczymy także na inwestycje w infrastrukturę sportową Krakowa. Wierzę, że zyski dla miasta i mieszkańców przewyższą poniesione koszty – dodał prezydent Krakowa Jacek Majchrowski.

Zgodnie z deklaracją Ministerstwa Sportu i Turystyki powyższe wydatki mają zostać uwzględnione odpowiednio w budżecie państwa na lata 2022 i 2023. Pozwoli na to nowelizacja przepisów ustawy z dnia 2 grudnia 2021 r. o wsparciu przygotowania III Igrzysk Europejskich w 2023 roku. Analogiczne uwzględnienie wydatków związanych z organizacją III Igrzysk Europejskich w swoich budżetach na lata 2022 i 2023 zapowiedziały również Województwo Małopolskie i Kraków.

W konferencji, która odbyła się 18 stycznia uczestniczyli Jacek Sasin – Wicepremier, Minister Aktywów Państwowych, Andrzej Adamczyk – Minister Infrastruktury, Andrzej Gut-Mostowy – Sekretarz stanu, pełnomocnik Prezesa Rady Ministrów ds. promocji polskiej marki oraz sygnatariusze listu intencyjnego w tej sprawie Kamil Bortniczuk – Minister Sportu i Turystyki, Jacek Majchrowski – Prezydent Krakowa i Witold Kozłowski – Marszałek Województwa Małopolskiego. Obecni byli również parlamentarzyści Małgorzata Wassermann i Rafał Bochenek.

W spotkaniu uczestniczyli także członkowie Zarządu Województwa Małopolskiego, radni województwa oraz przedstawiciele Miast Partnerskich: Tarnowa, Zakopanego, Krynicy-Zdrój. Obecni byli także przedstawiciele spółki Igrzyska Europejskie 2023.

Rolę gospodarza Igrzysk Europejskich Krakowowi i Małopolsce przyznano 22 czerwca 2019 roku w Mińsku, a za tą kandydaturą jednogłośnie opowiedziały się narodowe komitety zrzeszone w Stowarzyszeniu Europejskich Komitetów Olimpijskich (EOC). Pierwsza edycja imprezy odbyła się w Baku w 2015 roku, a druga w Mińsku w 2019 roku.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Facebook
Instagram

Poprawa dostępności strony