Muzeum Okręgowe w Nowym Sączu zaprasza

Już w najbliższy piątek w Gmachu Głównym Muzeum Okręgowego w Nowym Sączu, przy ul. Jagiellońskiej 56 o godz. 17 odbędzie się wernisaż wystawy zatytułowanej „Kraków Kruków”. Jej autorami są Bożena i Ryszard Krukowie, znani kolekcjonerzy i społecznicy.

Autorzy podzielą się z swoimi fascynacjami Krakowem – miastem, które znają od dzieciństwa i które kochają z niesłabnącą mocą. Zaprezentowane będą dokumenty, pocztówki, obrazy, zdjęcia, plakaty i inne cracoviana gromadzone od paru dekad przez panią Bożenę i jej męża.

Wychowani po dwóch stronach Wisły, w Krakowie. Jedno w cieniu Wawelu, na krakowskim Kazimierzu, a drugie na Borku Fałęckim. Rozpoczęli wspólną wędrówkę przez życie od krakowskiego VI Liceum im. Adama Mickiewicza i harcerstwa w staromiejskim hufcu „Wawel”. Kontynuowali edukację na Uniwersytecie Jagiellońskim i Akademii Górniczo-Hutniczej. Kraków był i jest miejscem, które ukształtowało ich punkt widzenia na zabytki oraz ochronę i upowszechnianie dziedzictwa narodowego. Przeprowadzając się z przyczyn zawodowych do Warszawy, nie rozstali się z Krakowem. Przejawem ich miłości i szacunku do historii i kultury królewskiego miasta stało się kolekcjonowanie tego, co krakowskie lub z Krakowem związane.

– Gromadzenie rzeczy – jak twierdzi noblista Orhan Pamuk – przeradza się w kolekcjonowanie, gdy pojawia się opowieść, w przypadku pasji Kruków jest to opowieść o Krakowie. Znaczna część zbieranych przez nas przez lata obrazów, plakatów, dokumentów i pocztówek wymagała renowacji i stosownej oprawy oraz zdobywania wiedzy na temat ich proweniencji i autorów. Wszystko było niezwykłą przygodą i podróżą w czasie – wyjaśnia Ryszard Kruk.

Dlaczego pierwszym miejscem prezentacji kolekcji ma być Muzeum Okręgowe w Nowym Sączu? Bo Sądecczyzna to kolejna miłość Bożeny i Ryszarda, która zaczęła się od willi „Wanda” w Muszynie, wzniesionej przed laty przez dziadka Bożeny dr. Seweryna Mściwujewskiego.

– Piękny budynek z dużym ogrodem stał się naszą ostoją i „rajem na ziemi”. Tutaj też rodziły się różne pomysły i plany. Przez trzydzieści lat pod redakcją Bożeny ukazywał się rocznik „Almanach Muszyny”, na łamach którego kilkuset autorów opisywało historię, kulturę i współczesne oblicze Muszyny. Wspólnie z przyjaciółmi „Almanachu Muszyny” zrealizowaliśmy duży program stypendialny dla uzdolnionej młodzieży – wyjaśnia Ryszard Kruk.

W bieżącym roku przypada 765. rocznica lokacji Krakowa. Akt lokacji miasta wystawiony przez księcia krakowskiego i sandomierskiego Bolesława V Wstydliwego został wydany na wiecu i uwierzytelniony przez najwyższych dostojników księstwa, co zaświadczało o jego randze. W doniosłym akcie wśród lokujących Kraków wymieniona jest m.in. żona księcia – Kunegunda (Kinga), nazywana dziś Panią Ziemi Sądeckiej.

– To jeszcze jeden, choć symboliczny powód, aby naszą „krakowską” wystawę zorganizować w Nowym Sączu – sercu Sądecczyzny – podkreśla Ryszard Kruk.

***

Wystawę będzie można oglądać do 31 lipca 2022 r. w godzinach otwarcia ekspozycji Gmachu Głównego.

Koncepcja wystawy: Ryszard Kruk i Bożena Mściwujewska-Kruk

Źródło: MUzeum Okręgowe w Nowym Sączu

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Facebook
Instagram

Poprawa dostępności strony