Narodowe czytanie – “Ballady i romanse” Adama Mickiewicza

Zapraszamy w sobotnie przedpołudnie 3 września br. o godz. 11.00 do wysłuchania i obejrzenia przygotowanego przez MCK SOKÓŁ nagrania z odczytania wybranych „Ballad i romansów” Adama Mickiewicza, którym włączamy się do tegorocznej akcji 11. Narodowego Czytania pod Honorowym Patronatem Pary Prezydenckiej.

Nagranie dostępne będzie na platformie YouTube MCK SOKÓŁ.

Współczesne znaczenie “Ballad i romansów” dla polskiej kultury potwierdza Rok Romantyzmu Polskiego, ogłoszony z okazji dwóchsetlecia wydania zbioru. Ukazał się on w czerwcu 1822 roku w Wilnie, jako główna część pierwszego tomu “Poezyj” Mickiewicza. Pisany w latach 1819–1821 cykl wierszy wyznaczył początek dziejów poezji romantycznej w Polsce, stając się dla nowej epoki jednym z najważniejszych punktów odniesienia.

To zbiór nowatorski i oryginalny, a jednocześnie ujmujący naturalnością stylu i prostotą języka. Wiersze ukazują szerokie możliwości pisarskie wybitnego autora, który na tle nastrojowej przyrody wykreował fascynujący i wyjątkowy świat pełen uczuciowości, fantazji i ludowej moralności.

Zbiór Mickiewiczowskich poezji rychło stał się literackim wydarzeniem, wzbudzając wielki entuzjazm wśród miłośników literatury narodowej. Do dziś wiersze tego cyklu są niezwykle popularne!

Odczytania ballad w ramach 11. akcji Narodowego Czytania podjęli się dyrekcja i pracownicy MCK SOKÓŁ oraz aktorzy sądeckich i limanowskich teatrów.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Facebook
Instagram

Poprawa dostępności strony