Nauka i eksperymenty zawładnęły dziećmi w Nowym Sączu

800 uczniów i przedszkolaków z Nowego Sącza odeszło od ławek szkolnych i wzięło w swoje ręce sprawy naukowe. W użyciu są odczynniki, próbówki, instrumenty, a przede wszystkim umysły i ręce, by doświadczalnie poznawać tajniki związane z fizyką i chemią. 56 pokazów i warsztatów przez 2 dni, wycieczka Szkolnego Koła Naukowego Atom przy Szkole Podstawowej nr 18 w Nowym Sączu, to cykl działań, jakie się właśnie odbywają w ramach Festiwalu Nauki pod patronatem Ignacego Łukasiewicza.

Stowarzyszenie SURSUM CORDA w Nowym Sączu, we współpracy z Zespołem Szkolno-Przedszkolnym nr 6 – Szkołą Podstawową nr 18 realizuje projekt w ramach II edycji programu “Rozgrzewamy polskie serca”, który otrzymał dofinansowanie ze środków Fundacji PGNiG im. Ignacego Łukasiewicza.

Celem inicjatywy jest popularyzacja nauki przez zabawę, także obserwację i „pracę” w laboratorium chemicznym lub fizycznym oraz indywidualne wykonanie interesujących doświadczeń pod okiem wykwalifikowanych instruktorów. Projekt zakłada przedstawienie polskich naukowców, a w szczególności postaci Ignacego Łukasiewicza w ciekawy i nieszablonowy sposób. Zamysł ten właśnie jest realizowany poprzez organizację 2-dniowego Festiwalu Nauki, w dniach 4-5 października 2022 r., w Zespole Szkolno-Przedszkolnym nr 6 przy ul. Broniewskiego 5 w Nowym Sączu.

W programie Festiwalu:

  • pokazy naukowe prowadzone przez Centrum Nauki Kopernik z Warszawy;
  • warsztaty chemiczne “Czarne złoto” oraz “Odkrycia Ignacego” (zgłębiamy tematykę destylowania nafty oraz konstrukcji pierwszej na świecie lampy naftowej);
  • wybuchowe pokazy i odlotowe warsztaty naukowców;
  • mobilny, edukacyjny, pełen zagadek Escape Room.

Ponadto na terenie szkoły można obejrzeć wystawę wielkoformatową pt. “Siedem twarzy Ignacego”, przedstawiającą największe osiągnięcia polskiego naukowca.

Zdjęcia z wydarzenia można obejrzeć na facebookowym profilu Stowarzyszenia SURSUM CORDA www.fb.com/Stowarzyszenie.sursum.corda oraz na dedykowanej stronie projektu: www.sc.org.pl/inne-projekty/projekt-rozgrzewamy-polskie-serca

Jeszcze dzisiaj – w drugim dniu festiwalu – zapraszamy przedstawicieli mediów na spotkanie z nauką i widowiskowymi eksperymentami! Do dyspozycji są koordynatorki projektu: Joanna Mikulska z SP 18 (tel. 504 015 390) oraz Anna Gądek ze Stowarzyszenia Sursum Corda (tel. 18 44 11 994 w. 19).

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Facebook
Instagram

Poprawa dostępności strony