„Nie oddamy mostu zastępczego dopóki nie będzie nowego”…

Dzisiaj odbyły się dwie konferencje prasowe i obie dotyczyły tego samego, budowy nowego mostu nad Kamienicą.

Na spotkanie, na godz.10.30, z mediami zaprosiła przewodnicząca Rady Miejskiej Nowego Sącza Iwona Mularczyk. Pół godziny wcześniej swoją zorganizował prezydent miasta Ludomir Handzel.

– Jesteśmy na ważnym skrzyżowaniu ulic: Prusa – Kamienna -Aleje Piłsudskiego, tutaj zaprojektowane jest rondo, które mam nadzieję będziemy realizowali jeszcze w tej kadencji – informuje prezydent miasta Ludomir Handzel. Po powodzi w 2019 roku most nad Kamienicą, który jest bramą do gminy Kamionka, został wyłączony z użytkowania. Później dzięki współpracy z wojskiem, Agencją Rezerw Strategicznych udało się zamontować most tymczasowy. Mam informację, że jego użytkowanie będzie przedłużone o kolejny rok -. – Da nam to czas żeby odwołać się od decyzji o nie przyznaniu środków na budowę nowej przeprawy. Zrobiliśmy wszystko, aby nowy most był w tym roku wybudowany. Przeprowadziliśmy wszystkie procedury związane z projektowaniem. W ciągu najbliższych dni otrzymamy zezwolenie na budowę. Mamy pełny segregator związany z działaniami dotyczącymi pozyskania pieniędzy na tę inwestycję. Niestety odmówi ono nam wsparcia. Oczywiście będę się odwoływał do premiera w tej sprawie. Miałem nadzieję na spotkanie z szefem rządu, ale nawet nie zostałem o tym fakcie poinformowany czy zaproszony. Jest to przykre, bo była okazja, by o tych sprawach porozmawiać. Ze względu na przepisy nie możemy skorzystać z funduszu drogowego. Ci, którzy mówią, że jest inaczej, kłamią. Są posłowie Ziemi Sądeckiej, którzy pomagają, są tacy co przeszkadzają. W odpowiednim momencie, podczas kampanii wyborczej do Sejmu ujawnię te fakty, by mieszkańcy Nowego Sączą wiedzieli, kto tak naprawdę zabiega o wsparcie dla miasta. Jeśli ktoś nie chce pomagać, to niech przynajmniej nie przeszkadza.

Z prezydentem Nowego Sącza nie zgadza się przewodnicząca Rady Miasta Iwona Mularczyk, która stwierdza, że są inne możliwości pozyskania środków na budowę mostu, ale też zastanawia się czy prezezydent podjął takie działania.

– Most tymczasowy ma funkcjonować do końca bieżacego roku, dlatego tak ważne jest, aby w tym miejscu powstał nowy – mówiła przewodnicząca RM Iwona Mularczyk. – Jest to jedyna przeprawa umożliwająca mieszkańcom szybki dojazd do Nowego Sącza. Wczoraj zwróćiłam się pismem do prezydenta pytając jakie poczynił kroki, by pozyskać środki na tę inwestycję (koszt budowy ok. 20 mln zł). Nie możemy czekać, bo kończy się lipiec. Co się stanie jeżeli będziemy musieli oddać most? Zapytałam też czy wystąpił o możliwości skorzystania z „Polskiego Ładu”, gdzie są pieniądze na ważne cele strategiczne. Dowiedziałam się, że włodarz Nowego Sącza chce remontować Ratusz za 30 mln zł, a przecieć budowa stadionu Sandecji to na dziś koszt 50 mln zł. Nie wiem co za takie pienądze ma być zrobione? Pan prezydnet powiedział, że się odwołał się do wojewody od decyzji zwiąnej z nieprzyznaniem dotacji na most. Co co teraz będziemy czekać na odpowiedź, zamiast starać się i szukać środków gdzie indziej? Później kto będzie winny?

– Mieszkańcy tej części miasta, czyli za rzeką Kamienica, ale też Jamnicy i całej gminy Kamionka – dodał Marian Rolka zastępca przewodniczącego Osiedla Zawada – W rozmowach prywatnych mieszkańcy mówią, że jeżeli nie będzie nowego mostu, to tego tymczasowego nie nie oddadzą, nie pozwolą zdemontować. Liczymy, że prezydent Nowego Sącza znajdzie środki i nowy most powstanie. Ja wiem, że są rzeczy ważne i ważniejsze, ale ta przeprawa jest najważniejsza, bo daje nam normalną komunikację.

Radny powiatowy Michał Nowak dodał, że sprawa budowy jest niezwykle ważna dla kilkunastu tysięcy osób, mieszkańców Nowego Sącza, gminy Kamionka Wielka, ale też kierowców korzystających tej drogi i mostu. – Do 15 sierpnia jest możliwość składania wniosków do „Polskiego Ładu” na budowę dróg i mostów, a to jest dofinansowanie w granicach do 95 proc. Nie wyobrażamy sobie, by most był zamknięty, już kiedyś to przeżywaliśmy i nie chcielibyśmy powtórki. Apelujemy, aby prezydent Nowego Sącza się nie zniechęcał i szukał rozwiązania tej sytuacji.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Facebook
Instagram

Poprawa dostępności strony