Niezwykle barwnie, muzycznie, historycznie ale współcześnie – „Króla tworzy dwór” + fotogaleria

Tak można określić widowisko, które zaprezentowało Studio Musicalowe STEP Tomasza Micha z Chorzowa podczas kolejnego dnia Jesiennego Festiwalu Teatralnego w Starym Sączu. Mimo, że spektakl opowiada o przeszłości, to nie brakuje mnóstwa odniesień do tego co się dzieje dzisiaj w Polsce. I co ważne, publiczność to „kupuje” nagradzając oklaskami aktorów w trakcie spektaklu.

W programie festiwalu czytamy: „Akcja spektaklu toczy się w Siedmiogrodzie, gdzie totalitarne rządy sprawuje Vlad Palownik. Władca żywi się podbojami, cierpieniem i krwią. Najbliższe mu osoby opisują go jako „Dracul”, „smok w ludzkiej skórze”, „krwiopijca” i „morderca”. Vlad jednym skinieniem decyduje o życiu i śmierci swoich poddanych. Wydaje mu się, że będzie żył wiecznie, pijąc z kielicha nieśmiertelności i nigdy nie zostanie rozliczony ze swoich czynów.

Siedmiogród to kolos na glinianych nogach, żeby istnieć potrzebuje stale wroga. Raz to będą sąsiednie państwa, innym razem innowiercy. System rządów jest oparty na aparacie propagandy – „kłamstwo powtórzone tysiąc razy staje się prawdą”. Tortury są na porządku dziennym, ludzie znikają bez śladu w myśl zasady, że „jedna śmierć to tragedia, milion, to statystyka”.

TRON to studium tego, co robi z ludźmi nieograniczona władza. Przyglądamy się temu, co dzieje się ze społeczeństwem zarządzanym przez ludzi bez sumienia i kręgosłupa moralnego. Bohaterowie nie cofają się przed lizusostwem, denuncjacją i wykonaniem najbardziej bezwzględnych rozkazów. Państwo toczy choroba nepotyzmu, korupcji, kupowania stanowisk i życia czyimś kosztem. Jest to idealne miejsce dla różnej maści oportunistów i nieudaczników życiowych, którzy w demokratycznym państwie nie wybiliby się ponad przeciętność. Dwór knuje zawiłe intrygi, żeby zawłaszczyć więcej i więcej… Nikomu nie można ufać, a w życiu publicznym króluje brutalna siła, cynizm i zakłamanie. Wampiryzm tego systemu polega na tym, że ci, którzy znajdują się u spodu drabiny społecznej są bezwzględnie wykorzystywani, aby ci wyżej mogli żyć w dostatku ponad stan. Życie ludzkie nie ma żadnej wartości…

Czy ludziom dobrej woli starczy siły, odwagi i determinacji, aby postawić się bezwzględnej sile i samemu napisać tę historię?

„TRON” – musical

Scenariusz: Jan NATURSKI

Reżyseria: Tomasz MICH, Tomasz OWCZAREK

Choreografia: Tomasz MICH

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Facebook
Instagram

Poprawa dostępności strony