Odszedł Antoni Rączka – był wojewodą nowosądeckim

To smutna informacja. W wieku 87 lat odszedł dzisiaj (22.02.2024) Antoni Rączka, ostatni wojewoda nowosądecki (1980 – 1990). Urodził się 15 stycznia 1937 w Łodygowicach – polski działacz polityczny, ale przede wszystkim państwowy.

Miał bogate życie zawodowe. Działał w różnych związkach młodzieżowych, od ZMP, po ZMW. Jednak w pamięci „Łapa”, bo tak o nim mówili przyjaciele, nie ze względu na nazwisko, ale wzrost, prawie 190 cm i naprawdę spore dłonie, pozostał w ludzkiej pamięci nie jako działacz polityczny, ale wojewoda. Był powszechnie lubianym człowiekiem i szanowanym przez sądeczan. Z każdym potrafił znaleźć wspólny język. Kiedy w Polsce doszło do wielkich zmian politycznych, znalazł swoje miejsce w Konspolu, gdzie zajmował się inwestycjami, a jego oczkiem w głowie była Słupca. Był człowiekiem bardzo oczytanym i znawcą Biblii, o czym mało kto wie. W młodości był lekkoatletą, ale próbował swoich sił również jako bokser.

Za swoją działalność został wielokrotnie odznaczony m. in. Krzyżem Komandorskim Orderu Odrodzenia Polski, Medalem „Za zasługi dla obronności kraju”, Złotym Znakiem Związku Ochotniczych Straży Pożarnych…

Cześć! Jego Pamięci!

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Facebook
Instagram

Poprawa dostępności strony