Ostatnia powiatowa sesja w Nowym Sączu

Dzisiejsza sesja Rady Powiatu w Nowosądeckiego odbyła się odbyła się on-line. Starosta Marek Kwiatkowski poinformował radnych o zakończonych i prowadzonych inwestycjach związanych z termomodernizacją budynków, ale również z pracami na drogach powiatowych.

– W Korzennej powstanie jednostka wojskowa, a „Sądeczanką” powinniśmy pojechać w 2029 roku – mówił Marek Kwiatkowski. – Przypomniałem również, że trwa budowa hali sportowej ze strzelnicą w Marcinkowicach. Obiekt jest obecnie w stanie surowym zamkniętym, a obecnie prowadzone są prace wewnątrz budynku i strzelnicy. Wartość wykonanych dotychczas robót to blisko siedem milionów złotych. Obok hali powstanie kompleks sportowy na świeżym powietrzu. Mamy już prawomocne pozwolenie na budowę.

Podczas dyskusji z radnymi starosta mówił o podpisaniu listu intencyjnego w sprawie powstania w Wojnarowej (gmina Korzenna) jednostki wojskowej, w tym o współpracy między Ministerstwem Obrony Narodowej, wojewodą małopolskim, Województwem Małopolskim, Powiatem Nowosądeckim, gminą Korzenna oraz gminą Grybów.

– Chodzi o utworzenie jednostki wojskowej na terenie gminy Korzenna – w Wojnarowej – dodał Marek Kwiatkowski – Zadaniem powiatu będzie przebudowa dwóch istniejących już mostów i wybudowanie trzeciego, który ma prowadzić z jednostki do drogi powiatowej. Te inwestycje pochłoną sporo pieniędzy. Dlatego też muszą być realizowane ze środków spoza budżetu Powiatu. Rozmawiałem już w tej sprawie z osobami odpowiedzialnymi za te inwestycje w polskiej armii. Powstanie jednostki wojskowej na naszym terenie zapewni rozwój gospodarczy i miejsca pracy. W Wojnarowej ma stacjonować ośmiuset żołnierzy.

Starrosta niedawno uczestniczył w spotkaniu dotyczącym budowy „Sądeczanki”, której finansowanie zostało wpisane do „Wieloletniej Prognozy Finansowej budżetu państwa” – ponad 3 miliardy złotych. Na razie gmina Gnojnik i Czchów są przeciwne budowie drogi i wybranemu wariantowi C.

– Jest to jednak wariant optymalny, chociaż wiąże się z wyburzeniami budynków mieszkalnych. Inna opcja podraża koszty budowy o 1,5 miliarda złotych. Inwestycja mogłaby ruszyć w 2026 roku, a zakończyć się w 2029 roku. – informował Marek Kwiatkowski.

Źródło – Starostwo Nowosądeckie

Fot. Maria Olszowska

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Facebook
Instagram

Poprawa dostępności strony