Otworzyli obwodnicę Chełmca – kierowcy odetchnęli, mieszkańcy również

Po wielu dniach oczekiwania, bez wielkiej pompy, choć z udziałem przedstawicieli PiS, parlamentarzystów, garstki widzów otwarto Obwodnicę Chełmca. Ma niespełna 1600 metrów i łączy obwodnicą Północną z Zachodnią.

To wielka ulga dla gminy Chełmiec, przez którą m. in. ul. Lwowską i Marcinkowicką dziennie przejeżdżało ponad 26 tys. pojazdów, w tym kilka tysięcy tirów. Jak bardzo ta droga była potrzebna było widać dzisiaj. Od momentu oficjalnego otwarcia samochody wciąż jechały i jadą omijając ciasne skrzyżowanie obok Urzędu Gminy Chełmiec.

O budowę tego odcinka drogi krajowej od lat walczył wójt gminy Chełmiec Bernard Stawiarski. Przy okazji budowy ronda prosił, zabiegał, tłumaczył by nie czekać, ale by od razu połączyć Zabełcze z obwodnicą Zachodnią. Niestety nikt go wtedy nie słuchał, ale na szczęście w końcu, ktoś „poszedł po rozum do głowy” i droga, która spowodowała powstanie jednej obwodnicy, powstała.

Koszt budowy obwodnicy to prawie 50 milionów zł. Zużyto 700 ton stali i niemal 6 tysięcy ton masy bitumicznej do budowy jezdni. W związku z posadowieniem jezdni na nasypie trzeba był przywieźć ok. 70 tysięcy metrów sześciennych ziemi. Powstały cztery obiekty – dwa mosty nad rzeką Biczyczanką i dwa wiadukty (nad ul. Leśną i ul. Węgrzynek).

Obwodnica Chełmca powstała w ramach Rządowego Programu Budowy Dróg Krajowych do 2030 r.

W 2021 roku została podpisania umowy między Generalną Dyrekcją Dróg Krajowych i Autostrad z konsorcjum firm Swietelsky Rail Polska i Swietelsky AG Austria na budowę obwodnicy, a w styczniu 2023 minął rok od rozpoczęcia prac budowlanych. 18 września 2023 drogą przejechały pierwsze samochody.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Facebook
Instagram

Poprawa dostępności strony