Pensjonariusze Domu Pomocy Społecznej w Klęczanach mają zapewnioną profesjonalną pomoc

Sporo zajęć mają pensjonariusze Domu Pomocy Społecznej w Klęczanach. Nie są pozostawieni samym sobie – opiekunowie wypełniają im dzień zajęciami rozwijającymi ich pasje, ale przede wszystkim prowadzą rehabilitację korzystając z nowoczesnego sprzętu.

DPS w Klęczanach jest domem dla osób przewlekle somatycznie chorych, w którym zapewniona jest całodobowa opieka. Są tutaj 2-, 3- i 4-osobowei pokoje z łazienkami przy pokojach. Kuchnia serwuje codziennie pięć posiłków. Jadłospisy są opracowywane przez dietetyka w porozumieniu z mieszkańcami i zgodnie z zaleceniami lekarza. Kadrę stanowią pielęgniarki, ratownicy medyczni, rehabilitant i opiekunowie, którzy każdego dnia czuwają nad stanem zdrowia oraz dobrym samopoczuciem mieszkańców. Każdy mieszkaniec objęty jest opieką lekarza rodzinnego. W razie potrzeby jest też zapewniona pomoc lekarzy specjalistów oraz psychologa.

Bardzo ważna w naszym Domu jest rehabilitacja. Dysponujemy nowoczesnym sprzętem i wykwalifikowaną kadrą. Mamy w pełni wyposażoną salę fizjoterapeutyczną, w której odbywają się zabiegi i zajęcia z zakresu kinezyterapii, fizykoterapii i masażu – mówi Marzena Rumel, dyrektor DPS w Klęczanach.

Sala wyposażona jest w specjalistyczny sprzęt rehabilitacyjny z zakresu fizykoterapii (elektroterapia – prąd galwaniczny, jonoforeza, prąd diadynamiczny, prąd interferencyjny, metoda TENS, elektrostymulacja), laser, ultradźwięki, lampa solux; z zakresu kinezyterapii (UGUL z łóżkiem terapeutycznym z pełnym osprzętowaniem, materace, drabinka, rotory na kończyny dolne i kończyny górne, rower stacjonarny, stolik do ćwiczeń manualnych, taśmy oporowe Thera-band). Pensjonariusze korzystają też z masaży: klasycznego ręcznego i drenażu limfatycznego. W ramach rehabilitacji prowadzona jest codzienna gimnastyka grupowa i indywidualna – w zależności od wieku, schorzenia i wydolności ogólnej. Jest również rehabilitacja lecznicza i przyłóżkowa.

DPS w Klęczanach świadczy także usługi medyczne w zakresie rehabilitacji schorzeń narządu ruchu uszkodzonego w wyniku chorób takich jak: porażenia i niedowłady połowicze w wyniku udarów mózgu, choroba Parkinsona, schorzenia zapalne i uszkodzenie pourazowe nerwów obwodowych, polineuropatia, stwardnienie rozsiane, dolegliwości bólowe kręgosłupa; zmiany zwyrodnieniowe stawów biodrowych i kolanowych, stan po wszczepieniu endoprotezy stawu biodrowego i kolanowego, stan po złamaniach, skręceniach, zwichnięciach kończyn, schorzenia kręgosłupa w aspekcie ortopedycznym, schorzenia stawu kolanowego, barkowego – pourazowe, przeciążeniowe, zapalne; reumatoidalnych – zmiany zwyrodnieniowe stawów, reumatoidalne zapalenie stawów, zesztywniające zapalenie stawów kręgosłupa, dna moczanowa;

Mieszkańcy są zaopatrywani w sprzęt i pomoce ortopedyczne – dodaje dyrektor Marzena Rumel. – W razie potrzeby otrzymują kołnierze i gorsety ortopedyczne, ortezy, protezy, wózki inwalidzkie, balkoniki, trójnogi, kule łokciowe, materace oraz poduszki przeciwodleżynowe. Robimy wszystko, aby zapewnić im komfort w naszym domu.

Ale to nie wszystko. Mieszkańcy mają do dyspozycji pracownię terapii zajęciowej, biorą udział w przyjęciach, startują w konkursach, przygotowują przedstawienia teatralne. Przed pandemią spotykali się również z mieszkańcami innych zaprzyjaźnionych domów, a w okresie letnim często spędzają czas w ogrodzie przy grillu.

W budynku DPSu w Klęczanach znajduje się też kaplica, w której mogą znaleźć ciszę i ukojenie. W niedzielę i święta odprawiane są tam msze święte.

fot. DPS Klęczany

źródło: Starostwo Powiatowe w Nowym Sączu

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Facebook
Instagram

Poprawa dostępności strony