“Pesh” na koniec V SaczJazzFestival-u

To już był ostatni koncert V SaczJazzFestivalu. Przed miłośnikami tej muzyki wystąpił polsko-norweski zespół “Pesh”. Grupa wsię znakomicie, choć zaproponowała trudny w odbiorze jazz, który się jednak bardzo podobał.

– Aż trudno uwierzyć, że to był już V SaczJazzFestival – mówił burmistrz Starego Sącza Jacek Lelek – Okazuje się, że w naszym mieście, ale też na Sądecczyźnie nie brakuje fanów jazzu, a to nas cieszy. Oczywiście nie brakowało trudności, jak w czasach pandemii ale przetrwaliśmy. Teraz nie pozostało mi nic innego dziękując wszystkim za organizację fesitwalu, zaprosić na kolejny VI SaczJazzFestival.

W programie SJF możemy przeczytać: “PESH to działający od roku, polsko-norweski zespół młodych i niezwykle utalentowanych muzyków aktywnie działających na europejskiej scenie jazzowej. Ich twórczość najtrafniej opisuje termin ekspresywnego jazzu w kameralnym wydaniu, z pejzażem brzmieniowym od modern jazzu i tradycyjnych rozwiązań, przez etniczną melodykę, aż po swobodną improwizację.

Momentalnie znaleźli wspólny język w wykonywaniu muzyki i podejściu do kreacji dźwięku. Te aspekty stały się motorem do stworzenia kwartetu, w którym istotną osią jest szacunek do dorobku kultury norweskiej i polskiej, a celem muzyczna interakcja. Przenikanie się wpływów z północy ze słowiańskim duchem to mieszanka od lat obecna w jazzie europejskim, a młodzi artyści pragną dalej czerpać z tego połączenia oraz wnieść do niego powiew świeżości”.

– Bardzo się cieszymy, że możemy wystąpić w Starym Sącz na festiwalu – mówił perkusistka zespołu Partycja Wybrańczyk. – Przyjechać tutaj nie było łatwo ze względów logistycznych bowiem jesteśmy w trasie koncertowej prezentując naszą pierwszą płytę. Jesteśmy razem bo łączy nas miłość do jazzu oraz muzyki klasycznej, stąd aranżacje na jazz takich utworów.

  • PESH:

Patrycja Wybrańczyk (PL) – perkusja

Emil Miszk (PL) – trąbka
Sondre Moshagen (NO) – fortepian

Håkon Huldt-Nystrøm (NO) – kontrabas

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Facebook
Instagram

Poprawa dostępności strony