Policja apeluje! Bezpieczeństwo w podróży

Wiele osób, aby spotkać się z najbliższymi w najbliższe dni pokona dziesiątki, a nawet setki kilometrów, dlatego warto pamiętać o kilku podstawowych zasadach, które zagwarantują bezpieczną podróż. Warto pamiętać, że w dniach 29 marca do 1 kwietnia będą wzmożone działania drogówki.

Policja przypomina:

  • Każdy kierowca powinien stosować zasadę „wolniej oznacza bezpieczniej”. Powinien mieć zapięte pasy bezpieczeństwa, podobnie jak pasażerowie, natomiast dzieci powinny być przewożone w fotelikach. Nie zapominajmy, że drogi to nie miejsce na brawurę, dlatego lepiej zdjąć nogę z gazu, dojechać do celu podróży chwilę później, ale bezpiecznie.
  • Ogromne niebezpieczeństwo stwarzają pijani kierowcy. Jazda samochodem pod wpływem alkoholu to kompletny brak odpowiedzialności. Nawet niewielka jego ilość w organizmie wpływa na pogorszenie koncentracji i refleksu, mogąc skutkować tragicznym wypadkiem.
  • Gdy dotrzemy do celu pamiętajmy, by parkować samochód w wyznaczonych do tego miejscach, a opuszczając pojazd nie zostawiać w nim w miejscach widocznych żadnych wartościowych przedmiotów tj. telefon komórkowy, torebka, laptop, itp.
  • Także jako piesi, pamiętajmy o prawidłowym poruszaniu się po drodze. Zwracajmy uwagę, aby przekraczać jezdnię w miejscach do tego przeznaczonych, a wieczorem i w nocy używajmy odblasków.

W związku ze Świętami Wielkanocnymi i zwiększonym natężeniem ruchu na drogach, sądeccy policjanci będą prowadzić wzmożone działania mające na celu zapewnienie bezpieczeństwa podróżującym oraz ograniczenie zdarzeń drogowych.

  • W dniach od 29 marca do 1 kwietnia br. na drogach należy się spodziewać większej ilości patroli ruchu drogowego.
  • W ramach prowadzonych działań funkcjonariusze będą ułatwiać ruch pojazdów, szczególnie na głównych trasach oraz drogach wylotowych z Nowego Sącza i sądeckich miejscowości. W przypadku poważnych utrudnień w ruchu policjanci w miarę możliwości będą kierować pojazdy na drogi objazdowe oraz nadzorować poszczególne skrzyżowania, by nie dopuścić do ich blokowania.
  • Policjanci będą podejmować stanowcze interwencje wobec kierujących pojazdami w stanie nietrzeźwości oraz uczestników ruchu popełniających wykroczenia, które stanowią główne przyczyny wypadków, czyli przede wszystkim wobec kierowców, którzy przekraczają dopuszczalną prędkość, wymuszają pierwszeństwo przejazdu, nieprawidłowo przejeżdżają przez przejścia dla pieszych czy nieprawidłowo wyprzedzają.
  • Funkcjonariusze będą również kontrolować ruch pojazdów i zespołu pojazdów o dopuszczalnej masie całkowitej przekraczającej 12 ton. Informujemy, że w dniu 30 marca br. obowiązują ograniczenia ruchu tych pojazdów (z wyjątkiem autobusów oraz niektórych pojazdów ze względu na rodzaj wykonywanego przewozu) w godzinach od 18:00 do 22:00, natomiast w dniach 31 marca i 1 kwietnia br. w godzinach od 8:00 do 22:00.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Facebook
Instagram

Poprawa dostępności strony