Ponad 30 mln zł od Zarządu Małopolski dla niesamodzielnych

W trosce o seniorów, osoby samotne i potrzebujące wsparcia Zarząd Województwa Małopolskiego zwiększył wartość projektu Małopolski Tele-Anioł o blisko 30,5 mln zł. Dzięki staraniom samorządu województwa małopolskiego kolejny raz udało się pozyskać środki na przedłużenie projektu do końca czerwca 2023 roku.

W uroczystym podpisaniu aneksu przedłużającego funkcjonowanie projektu wzięli udział: marszałek Witold Kozłowski, wicemarszałek Łukasz Smółka, przewodniczący Sejmiku Województwa Małopolskiego Jan Tadeusz Duda, radna województwa Marta Mordarska, ks. Stanisław Słowik – dyrektor naczelny Caritas Diecezji Kieleckiej, Piotr Bodzek – prezes Stowarzyszenia Europejski Instytut Rozwoju Regionalnego i Mariusz Adaszek – sekretarz Stowarzyszenia EIRR.

Dzięki dodatkowym środkom pochodzącym z funduszy europejskich, budżetu województwa i zaangażowanych partnerów przez kolejnych 12 miesięcy, ponad 6300 osób będzie mogło skorzystać z opasek życia z przyciskiem SOS, usług opiekuńczych i teleopiekuńczych oraz wsparcia sąsiedzkiego.

„Małopolski Tele-Anioł” to projekt partnerski realizowany od 2018 roku przez Województwo Małopolskie, Caritas Diecezji Kieleckiej oraz Stowarzyszeniem Europejski Instytut Rozwoju Regionalnego z Suchej Beskidzkiej. Jego celem jest zorganizowanie kompleksowego systemu opieki osobom niesamodzielnym. Jest realizowany od wielu lat i wysoko oceniany i społecznie oczekiwany. Dzięki kolejnym środkom w wysokości ponad 30 mln zł możliwa będzie jego dalsza realizacja.

– To duża satysfakcja dla nas – mówił marszałek Witold Kozłowski. – Do tej pory podopiecznymi naszego projektu zostało 6000 osób. To osoby niesamodzielne, starsze i samotne, którym możemy pomóc w sytuacjach kryzysowych. Cieszę się, że dzięki partnerom projektu – Caritas Diecezji Kieleckiej i Stowarzyszeniu Europejski Instytut Rozwoju Regionalnego Małopolanie mogą korzystać z usług opiekuńczych i sąsiedzkich.

– Aby zapewnić stabilną, długoterminową pomoc zdecydowaliśmy zwiększyć wartość projektu o kolejne środki pochodzące m.in. z Funduszy Europejskich. Liczymy, że wpisze się on również w nową perspektywę finansową. Doskonale sprawdził się zarówno w czasie przed pandemią, jak i w warunkach kryzysowych, kiedy stał się równocześnie istotnym elementem tarczy antycovidowej – podkreślił wicemarszałek Łukasz Smółka.

Małopolski Tele-Anioł to pomoc w formie opaski noszonej na dłoni, dzięki czemu w każdym miejscu, o każdej porze podopieczny projektu może czuć się bezpieczny. Małopolska jako pierwsza postawiła na wdrożenie opieki zdalnej połączonej z tradycyjnymi usługami opiekuńczymi w miejscu zamieszkania seniorów na obszarze całego województwa. Dzięki opaskom bezpieczeństwa monitorującym parametry życiowe podopiecznych, możliwe jest natychmiastowe wezwanie pomocy w sytuacji zagrożenia życia. Dzięki Tele-Aniołowi osoby starsze i niesamodzielne otrzymują realną pomoc w zaspokajaniu takich potrzeb jak: zrobienie zakupów, posprzątanie mieszkania, wykupienie leków z apteki czy pomoc w przygotowaniu posiłków. Te prozaiczne na pozór czynności dla wielu podopiecznych projektu, schorowanych i niepełnosprawnych, są barierą nie do pokonania.

Pomoc asystentów teleopieki, opiekunów oraz sąsiadów, którzy z zaangażowaniem wspierają osoby niesamodzielne z województwa małopolskiego pozwoliła znacząco ograniczyć negatywne skutki izolacji u ponad 6000 uczestników projektu.

Aplikację do projektu złożyło 9300 osób niesamodzielnych, z czego 6039 zostało uczestnikami projektu, a 1261 oczekuje na włączenie na liście rezerwowej. Dzięki wydłużeniu okresu realizacji Małopolskiego Tele-Anioła 300 osób z listy rezerwowej otrzyma bezpłatne wsparcie, a 100 z nich dodatkowe usługi opiekuńcze lub sąsiedzkie.

Dane dotyczące realizacji projektu do marca 2022 r:

– 6039 osób niesamodzielnych z całej Małopolski skorzystało z usług teleopieki

– 1796 osób skorzystało z dodatkowych usług opiekuńczych bądź sąsiedzkich świadczonych w miejscu zamieszkania;

– od początku realizacji projektu zrealizowano ponad 1 053 165 godzin wsparcia sąsiedzkiego oraz ponad 149 081 godzin usług opiekuńczych na rzecz podopiecznych projektu;

– od początku realizacji projektu 1520 sąsiadów zostało przeszkolonych i zaangażowanych w świadczenie usług (obecnie usługi dla podopiecznych świadczy 896 sąsiadów), a 155 wykwalifikowanych opiekunów wykonywało usługi zlecone przez lekarza na rzecz schorowanych i niepełnosprawnych uczestników projektu (obecnie zaangażowanych w świadczenie tych usług jest 90 opiekunów)

– Centrum Teleopieki funkcjonuje w Suchej Beskidzkiej od 1 maja 2018 r., dziennie odbierając ok 250 połączeń od uczestników i średnio wzywając 2-4 razy na dobę karetkę pogotowia do potrzebującego podopiecznego, a w przypadku przynajmniej 250 osób tradycyjne formy wezwania pomocy byłyby prawdopodobnie niemożliwe i dzięki opasce bezpieczeństwa i systemowi teleopieki osoby te nadal żyją;

– pracownicy Centrum Teleopieki (ratownicy medyczni, asystenci teleopieki oraz psychologowie) przeprowadzili z podopiecznymi rozmowy trwające łącznie ponad 17 050 godzin.

Źródło: Urząd Marszałkowski Województwa Małopolskiego

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Facebook
Instagram

Poprawa dostępności strony