Powróciła zima – sądecka policja apeluje…

Za oknami zima aż miło. Jedni się cieszą inni martwią. Intensywne opady śniegu spowodowały, że na drogach, zwłaszcza bocznych wciąż panują trudne warunki. W ostatnich dwóch dniach policja i strażacy mieli mnóstwo pracy. Doszło do wypadków i kolizji drogowych. Łamały się drzewa, a mokry śnieg zrywał linie energetyczne.

Policjanci apelują do kierowców o wzmożoną czujność i ostrożną jazdę i do pieszych o zachowanie szczególnej ostrożności podczas przechodzenia przez jezdnię oraz noszenie elementów odblaskowych.

Zimowa pogoda nie jest sprzymierzeńcem kierowców. Opady śniegu czy marznącego deszczu, powodują, że widoczność jest ograniczona, a jezdnia mokra i śliska. W takich warunkach bardzo łatwo stracić panowanie nad pojazdem, a droga hamowania jest znacznie dłuższa niż zazwyczaj.

Aby bezpiecznie dotrzeć do celu, siadając za kierownicą samochodu należy pamiętać o:

 • zaplanowaniu podróży – w przypadku złych warunków atmosferycznych lepiej wyjechać wcześniej,
 • odpowiednim przygotowaniu pojazdu i zapewnieniu kierowcy dobrego pola widzenia,
 • dostosowaniu swoich umiejętności do warunków panujących na drodze,
 • bezwzględnym przestrzeganiu przepisów ruchu drogowego,
 • zmniejszeniu prędkości,
 • zachowywaniu zwiększonego odstępu od poprzedzającego samochodu,
 • unikaniu ostrego hamowania,
 • nie wykonywaniu gwałtownych manewrów i podejmowaniu z rozwagą manewrów wyprzedzania i mijania, odpowiednio wcześniej sygnalizując je,
 • zachowaniu szczególnej ostrożności w rejonach przejść dla pieszych.

Policja podkreśla, że właśnie w rejonach przejść dla pieszych, kierowca powinien zwolnić, by zdążyć wyhamować i uniknąć potrącenia. Każdy prowadzący pojazd powinien być wyczulony na pieszych, szczególnie tych, którzy poza obszarem zabudowanym idą poboczem i na śliskiej powierzchni mogą się zwyczajnie poślizgnąć, powodując zagrożenie dla siebie i nadjeżdżającego kierowcy, jak również tych, którzy bez elementu odblaskowego, w ciemnej odzieży, są dla kierowcy niemal niewidoczni.

Dlatego policjanci kierują szczególny apel do pieszych, najbardziej narażonych na niebezpieczeństwo na drodze:

 • by uniknąć potrącenia, należy przechodzić przez jezdnię w znacznej odległości od nadjeżdżającego pojazdu, ponieważ długość drogi jego hamowania jest w takich warunkach znacznie wydłużona. Należy zawsze dokładnie się rozejrzeć i upewnić się, że można bezpiecznie przejść przez jezdnię;
 • nie powinno się również wbiegać na jezdnię, w tym także na przejście dla pieszych;
 • dla swojego bezpieczeństwa każdy pieszy powinien obowiązkowo wyposażyć się w element odblaskowy, by być bardziej widocznym dla innych uczestników ruchu drogowego (Nawet mały odblask na rękę czy torebkę sprawi, że pieszy będzie widoczny dla kierowcy nie z odległości 20-30 metrów, ale z odległości nawet 150 metrów. Dzięki temu kierowca zdąży wyhamować i nie dojdzie do potrącenia).

Sądeccy policjanci apelują, by w trudnych, zimowych warunkach atmosferycznych wszyscy uczestnicy ruchu drogowego zachowali rozwagę i ostrożność, tak aby każdy z nas mógł bezpiecznie dotrzeć do celu swojej podróży.

Źródło: KMP Nowy Sącz

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Facebook
Instagram

Poprawa dostępności strony