Projekt „Lustro duszy”. Spotkanie robocze w Nowym Sączu

W dniach 11-13 października w Nowym Sączu odbędzie się spotkanie robocze w ramach międzynarodowego projektu „Lustro duszy”. Jego najważniejszym celem jest opracowanie materiału wideo, będącego wsparciem dla młodych ludzi oraz osób z nimi pracujących w czasie kryzysu związanego z pandemią COVID-19.

Spotkanie w Miasteczku Galicyjskim w Nowym Sączu odbędzie się z udziałem lidera projektu – Centrum Wolnego Czasu w Starej Lubowli (Słowacja) oraz partnerów: Centrum Wolnego Czasu Vratimov (Czechy) i Stowarzyszenia Sursum Corda z Nowego Sącza. Głównym tematem będzie metodyka pracy w zakresie zdrowia psychicznego z wykorzystaniem wyników badań, przeprowadzonych wcześniej wśród młodzieży słowackiej, czeskiej i polskiej oraz wniosków z dyskusji ze specjalistami, na co dzień pracującymi z młodymi ludźmi.

Dodatkowo, zostaną zaprezentowane zasady funkcjonowania systemu zdrowia psychicznego w Czechach, Słowacji i Polsce, ze szczególnym uwzględnieniem obszaru pierwszej pomocy na poziomie placówek szkolnych oraz pomocy specjalistycznej poprzez psychoterapię czy wsparcie psychiatryczne.

– Nasz udział w projekcie „Lustro duszy”, to odpowiedź na nowe problemy i wyzwania związane z młodzieżą w czasie trwającej pandemii COVID-19. Stowarzyszenie Sursum Corda od lat działa w obszarze pozaszkolnych form aktywności dzieci i młodzieży, a zaangażowanie się w projekt ze słowackimi i czeskimi partnerami jest naturalnym tego rozwinięciem – podkreśla Marcin Kałużny, prezes Stowarzyszenia Sursum Corda. – W efekcie powstanie materiał filmowy „Lustro duszy”, który będzie dla liderów młodzieżowych, czy osób pracujących z młodzieżą, formą informacji i wzbudzenia refleksji związanych z doświadczeniem lockdownu. Natomiast samej młodzieży posłuży w wyrażeniu swoich odczuć oraz poznaniu narzędzi do radzenia sobie z sytuacjami stresowymi i zadbaniu o własne zdrowie psychiczne. To także próba lepszego przygotowania się i przeanalizowania narzędzi do wspomagania młodych w kryzysach pandemicznych, bo w tym zakresie wciąż jest wiele do zrobienia – dodaje Marcin Kałużny.

Wizyta uczestników projektu w Nowym Sączu będzie również okazją do prezentacji strony internetowej, która będzie służyć dalszej komunikacji z partnerami i uczestnikami projektu „Lustro duszy”, a także z przedstawicielami lokalnych mediów w poszczególnych krajach.

Projekt jest finansowany ze środków Programu Erasmus+.

źródło/grafika: Stowarzyszenie SURSUM CORDA

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Facebook
Instagram

Poprawa dostępności strony