Rola koordynatora wolontariatu w programie wolontariackim

Rolą koordynatora wolontariatu jest przede wszystkim bycie menadżerem, którego zadania skupiają się na zaplanowaniu działań wolontariackich, a także podziale tych zadań wśród wolontariuszy. Bardzo ważne jest, aby koordynator wolontariatu umiał w odpowiedni sposób zaangażować wolontariuszy do efektywnego działania i po zakończeniu prac typowo analitycznych oraz administracyjnych razem z zespołem rozpocząć działania.


Dobrze zaplanowane działania są gwarancją sukcesu

Niezależnie od tego, czy chcesz zorganizować projekt z udziałem kilku, czy kilkudziesięciu wolontariuszy, każdy plan wymaga określonej strategii, w której uwzględnia się wewnętrzne zasoby niezbędne do jego realizacji. Z taką koncepcją wiąże się praca koordynatora, który będzie odpowiadał za dobrze zorganizowaną pracę, podział obowiązków, a także motywowanie wolontariuszy do działania. Bardzo często rola koordynatora wolontariatu związana jest z wieloma elementami, które wymagają licznych umiejętności, elastyczności oraz chęci do nauki i ciągłego rozwoju. Koordynator wolontariatu odpowiada za wiele decyzji i działań, a także jest osobą wnoszącą do zespołu dawkę motywacji, chęci do działania oraz zaangażowanie i niepowtarzalną atmosferę. Jeśli masz cechy przywódcze i dobrze czujesz się jako lider, to wiedz, że ta funkcja będzie dla Ciebie idealnym rozwiązaniem. Musisz pamiętać o tym, że dobrze zarządzany zespół, to zadowolony zespół, który jest siłą napędową organizacji i realizacji nawet trudnych, dużych i wymagających projektów.

Promowanie wolontariatu wśród nowych osób

Promowanie działań wolontariackich to bardzo ważne zadanie, które również zalicza się jako czynność należąca do koordynatora wolontariatu. Pomysłów na rozpowszechnienie informacji o działaniach wolontariackich może być wiele, wśród nich do najbardziej popularnych zalicza się m.in.: materiały promocyjne takie jak ulotki, plakaty i broszury, prowadzenie strony internetowej, prowadzenie mediów społecznościowych, umieszczanie informacji o projekcie na stronach urzędu miasta, urzędu gminy, starostwa powiatowego lub zaprzyjaźnionych szkół czy instytucji. Doskonałym pomysłem jest również wykorzystanie lokalnych mediów, a także organizacja spotkań w przedszkolach, szkołach, klubach seniora, świetlicach czy bibliotekach.Fot.: pixabay.com (zdjęcie główne – ilustracyjne)

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Facebook
Instagram

Poprawa dostępności strony