Sądeccy policjanci zatrzymali podejrzanego o podpalenie zabytkowego kościoła na Helenie!!!

Policjanci z Wydziału Kryminalnego Komendy Miejskiej Policji w Nowym Sączu zatrzymali 22-letniego sądeczanina, podejrzanego o podpalenie zabytkowego kościoła pw. Świętej Heleny w Nowym Sączu.

– Mężczyzna usłyszał już zarzut i decyzją sądu najbliższe trzy miesiące spędzi w areszcie. Straty spowodowane jego przestępczym działaniem przekraczają 1 milion złotych. – informuje kom. Justyna Basiaga Oficer Prasowy KMP w Nowym Sączu. – W sprawie zostało wszczęte śledztwo. Dzięki wnikliwej i intensywnej pracy kryminalni wytypowali osobę, która mogła spowodować ten pożar.

Po ugaszeniu pożaru sądeccy policjanci pod nadzorem prokuratora, przy udziale m. in. konserwatora zabytków oraz biegłego z zakresu pożarnictwa przeprowadzili oględziny miejsca zdarzenia, podjęli czynności dochodzeniowo – śledcze polegające m. in. na ustaleniu i przesłuchaniu świadków, a także zabezpieczeniu zapisu z monitoringu.

Do pożaru drewnianego kościoła pw. Świętej Heleny w Nowym Sączu doszło 16 czerwca br. około godz. 5:00. W wyniku działania ognia zniszczeniu uległa drewniana konstrukcja budynku wraz z wyposażeniem, w tym zabytkowy ołtarz, rzeźby i obrazy wpisane do rejestru zabytków. Wstępnie straty oszacowane zostały na kwotę przekraczającą 1 milion złotych.

– W piątek 21 czerwca br. na podstawie zarządzenia Prokuratora Rejonowego w Nowym Sączu sądeccy kryminalni zatrzymali 22-letniego mieszkańca Nowego Sącza. – dodaje Justyna Basiaga. – Po nocy w policyjnej celi młody sądeczanin został przewieziony do Prokuratury Rejonowej w Nowym Sączy, gdzie został przesłuchany i usłyszał zarzut sprowadzenia pożaru zabytkowego kościoła, doprowadzając do uszkodzeń przekraczających wartość 1 miliona złotych (art. 163 § 1 pkt. 1 Kodeksu karnego w zw. z art. 108 ust. 1 Ustawy o ochronie zabytków i opiece nad zabytkami).

Za to przestępstwo grozi od roku do 10 lat pozbawienia wolności.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Facebook
Instagram

Poprawa dostępności strony