Sądeczanie aktywnie korzystają z KMZB

Sądeczanie aktywnie korzystają z KMZB. W pierwszym półroczu 2022 roku nanieśli na mapę ponad 1600 zagrożeń

Krajowa Mapa Zagrożeń Bezpieczeństwa to interaktywne narzędzie komunikacji ułatwiające mieszkańcom kontakt z Policją. Platforma działa już od ponad 5 lat, a sądeczanie nadal chętnie dzielą się z funkcjonariuszami swoimi spostrzeżeniami na temat zagrożeń występujących w ich najbliższym otoczeniu. W pierwszym półroczu 2022 roku mieszkańcy Sądecczyzny nanieśli na mapę ponad 1661 zgłoszeń, z czego ponad 58% zostało potwierdzonych przez policjantów.

Dzięki Krajowej Mapie Zagrożeń Bezpieczeństwa każdy może mieć wpływ na bezpieczeństwo w swojej okolicy. To interaktywne narzędzie pozwala w prosty i przede wszystkim anonimowy sposób przekazać Policji informacje o zagrożeniach w wybranych kategoriach, które w subiektywnym odczuciu mieszkańców negatywnie wpływają na ich poczucie bezpieczeństwa. Zebrane dzięki mapie informacje pozwalają na jeszcze lepsze zarządzanie patrolami do bieżących potrzeb, co przekłada się na podniesienie poziomu bezpieczeństwa w miejscach wskazanych przez mieszkańców naszego regionu.

Krajowa Mapa Zagrożeń Bezpieczeństwa cieszy się wśród sądeczan dużym zainteresowaniem dając zgłaszającym poczucie, że zrobili coś dobrego – dla siebie i innych. W pierwszym półroczu 2022 roku (od 1 stycznia do 30 czerwca 2022 roku) mieszkańcy Sądecczyzny nanieśli na Krajową Mapę Zagrożeń Bezpieczeństwa łącznie 1661 zgłoszeń, z których potwierdzonych zostało 967 (58,2%) – najczęściej potwierdzanymi zgłoszeniami były: wypalanie traw (86,7%), dzikie wysypiska śmieci (75%), nieprawidłowe parkowanie (73,3%), spożywanie alkoholu w miejscach niedozwolonych (67,2%), przekraczanie dozwolonej prędkości (60,7%).

Od początku funkcjonowania aplikacji, czyli od września 2016 roku (do 30 czerwca 2022) mieszkańcy Sądecczyzny nanieśli na nią łącznie 13 829 zgłoszeń. Każde z nich zostało zweryfikowane przez policjantów, którzy podjęli odpowiednie kroki zmierzające do eliminacji potwierdzonych zagrożeń.


Krajowa Mapa Zagrożeń Bezpieczeństwa – jak to działa?

Każdy z nas, dzięki Krajowej Mapie Zagrożeń Bezpieczeństwa może mieć wpływ na bezpieczeństwo w swojej okolicy.Wystarczy wejść na stronę KMZB, zaznaczyć miejsce na mapie i wybrać rodzaj zagrożenia z 27 kategorii. Zgłoszenia są anonimowe, zatem nie trzeba podawać swoich danych.

Wskazane na mapie zagrożenia podlegają weryfikacji (policjanci patrolują i sprawdzają wskazane miejsca), a po ich potwierdzeniu podejmowane są działania zmierzające do wyeliminowania tych zjawisk. Zatem wymiernym efektem naniesionych na mapę zagrożeń jest obecność policjantów w miejscach, w których oczekuje tego społeczeństwo.

Internauta jest na bieżąco informowany o podejmowanych działaniach. Każdy etap działalności Policji ma swoje odzwierciedlenie poprzez zmianę statusu zgłoszonego zagrożenia na Krajowej Mapie Zagrożenia Bezpieczeństwa. Naniesione zagrożenie po przyjęciu przez Policję otrzymuje status „weryfikacja”. Po okresie weryfikacji zgłoszenie zostaje zakwalifikowane jako „niepotwierdzone” lub „potwierdzone”. W przypadku zgłoszeń potwierdzonych zostaje wprowadzona procedura ich eliminacji. Po wyeliminowaniu zagrożenia otrzymuje ono status „potwierdzone (wyeliminowane)”. Natomiast w przypadku zgłoszeń potwierdzonych, za eliminację których odpowiadają instytucje pozapolicyjne (np. „niewłaściwa infrastruktura drogowa”), informacja o zagrożeniu zostaje niezwłocznie przekazana odpowiedzialnym instytucjom. W tym przypadku zgłoszenie na KMZB otrzymuje status „potwierdzone (przekazane poza Policję)”.

Z narzędzia należy korzystać w rozsądny sposób, ponieważ każde naniesione na mapę zagrożenie wywoła odpowiednią reakcję Policji. Istotne jest to, że mapa nie służy do zgłaszania potrzeby pilnej interwencji Policji. W tego typu przypadkach należy korzystać z numeru alarmowego 112.

Link do Krajowej Mapy Zagrożeń Bezpieczeństwa

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Facebook
Instagram

Poprawa dostępności strony