Spotkanie autorskie z profesorem Tadeuszem Mikołajem Trajdosem

Muzeum Okręgowe w Nowym Sączu zaprasza na spotkanie z profesorem Tadeuszem Mikołajem Trajdosem, autorem wydanej 2022 roku książki pt.  „Warsztat malarski Alojzego Zompha w Bardiowie oraz Wiktora Zompha w Bardiowie i Krynicy w drugiej połowie XIX wieku”.

16 lutego (czwartek)
godz. 17.00
Gmach Główny
ul. Jagiellońska 56

Nowy Sącz

Publikacja odkrywa nieznane fakty dotyczące obu twórców, których dzieła ozdobiły świątynie pogranicza Szarysza i Sądecczyzny. Prof. Tadeusz M. Trajdos jest wybitnym znawcą dziejów i kultury Spiszu oraz Orawy, autorem ponad 500 publikacji naukowych.

Praca pokazuje całokształt twórczości Alojzego (1810-1886) i Wiktora Zompha (ur. 1841, zm. ?), Węgrów wyznania rzymskokatolickiego, stanu mieszczańskiego, malujących w II połowie XIX wieku głównie dla cerkwi greckokatolickich na pograniczu węgierskiego Szarysza i galicyjskiej Sądecczyzny w ówczesnym państwie austro-węgierskim. Autor ukazuje kontekst społeczny, etniczny i kulturalny tej twórczości. Omawia ówczesną sytuację w Bardiowie, gdzie mieściła się pracownia Alojzego Zompha i w Krynicy-Zdroju, do której w 1872 roku przeniósł się Wiktor Zomph, syn Alojzego. Wykład koncentruje się na charakterystyce stylu, ikonografii i umiejętności kompozycyjnych tytułowych malarzy na tle ówczesnej praktyki artystów proweniencji rzymskokatolickiej, pracujących dla odbiorców greckokatolickich. Do pracy dołączono katalog z wykazem rozpoznanych (sygnowanych i przypisywanych) dzieł Alojzego i Wiktora Zomphów.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Facebook
Instagram

Poprawa dostępności strony