Szkodliwe stereotypy na temat starości – dlaczego one tak bardzo odbiegają od rzeczywistości?

Kult młodości zawładnął naszym społeczeństwem. Wynikiem tych procesów jest niestety wiele krzywdzących stereotypów odnośnie ludzi w podeszłym wieku. Szczególnie obrywa się kobietom, którym wielkie koncerny od lat wmawiają coraz to nowe kompleksy odnośnie wyglądu, pragnąc sprzedać takie produkty jak np. kremy przeciwzmarszczkowe.

Do tego, wielu z nas boi się procesu starzenia, zmian zachodzących zarówno w organizmie, jak i w wyglądzie fizycznym. Dlatego obalanie oraz łamanie wszelkich stereotypów odnośnie ludzi trzeciego wieku jest bardzo ważne!

Stereotyp nr 1 – Starsi ludzie są zgorzkniali i pozbawieni energii

Jest to jeden z najbardziej absurdalnych stereotypów, jakie usłyszałam w swoim życiu. Po pierwsze, nie bez powodu organizowane jest wiele aktywnych zajęć przeznaczonych dla emerytów. Sama kilka lat temu miałam przyjemność brać udział jako wolontariuszka na aerobiku wodnym dla seniorów. Uczestnicy tych zajęć byli pełni energii z chęcią ćwiczyli a po treningu aktywnie spędzali czas na basenie. Ponadto, według danych znajdujących się na stronie Polskiej Agencji Prasowe, statystycznie ponad 60% seniorów będących w stałych związkach pozostaje aktywna seksualnie.

Stereotyp nr 2 – Starzenie się odbiera piękno

Jak już wspomniałam we wstępie do artykułu, kult młodości jest niesamowicie korzystny m.in. dla firm produkujących kosmetyki, jednak również toksyczny dla starzejących się ludzi. Kolejne kremy przeciwzmarszczkowe? Farby do włosów zakrywające siwe włosy? Operacje plastyczne i botoksy celebrytek, które sprawiają, że kobiety te nie mogą nawet ruszyć mięśniami twarzy, ani tym bardziej się uśmiechnąć? Czy to chcemy uważać za piękno? A może pięknym powinno być starzenie się z godnością?

Stereotyp nr 3 – osoby w sędziwym wieku są jak małe dzieci i ciężko z nimi porozmawiać na poważne tematy

Moje przemyślenia zacznę od faktu, że im starszy jest człowiek, tym więcej posiada tzw. życiowej mądrości. Doświadczenia życiowe kształtują człowieka. Rozmowa z seniorami, którzy niosą bogaty bagaż przeżyć stanowi swoistą skarbnicę wiedzy i rad dla młodego człowieka. Ludzie trzeciego wieku są z reguły niesamowicie wartościowymi rozmówcami.

Projekt pn. “Małopolska Akademia Seniora” realizowany przez Małopolską Agencję Rozwoju Edukacji Przedsiębiorczości i innowacji sp. z  o.o. współfinasowany ze środków województwa Małopolskiego.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Facebook
Instagram

Poprawa dostępności strony