Sztuka w nauce – nauka w sztuce: Teatr buduje pewność siebie i poczucie własnej wartości

Wysoka, adekwatna samoocena i związana z nią pewność siebie to najłatwiejsza droga do udanych relacji z innymi, a także do odczuwania szczęścia. Zrównoważone poczucie własnej wartości u dzieci i młodzieży stanowi podstawę do osiągania ambitnych celów oraz rozwoju w przyszłości. Pewność siebie pomaga nam także lepiej radzić sobie z niepowodzeniami, zwiększa również naszą otwartość na nowe doświadczenia. Występowanie na scenie pomaga pokonywać lęki przed wystąpieniem publicznym oraz uczy jak skutecznie pokonywać tremę.


Zajęcia teatralne: Budują pewność siebie i uczą asertywności

Asertywność to pewien rodzaj śmiałości do wyrażania własnych opinii. W asertywności wbrew temu, jak powszechnie się uważa nie chodzi tylko o to, by nauczyć się mówić „nie”. Asertywność to umiejętność wyrażania siebie – swoich uczuć, emocji czy opinii bez intencji ranienia innych. Jest ona ściśle związana z poczuciem własnej wartości i pewnością siebie.

Asertywne dziecko, to takie które potrafi obronić swoje stanowisko i nie ustępuje w sprawach ważnych. Nie daje się wykorzystywać i mówi jasno o swoich potrzebach. Wie jak wyrazić swoje zdanie bez konieczności tupania nogą, płaczu czy krzyku.

Udział dzieci i młodzieży w warsztatach teatralnych to znakomita okazja do rozwinięcia różnych umiejętności społecznych. Wzmocnienie pewności siebie i nauka asertywności może okazać się przydatne w przyszłości, nie tylko w szkole, ale także i w życiu zawodowym.Dlaczego pewność siebie jest tak ważna?

Przekonania na swój temat kształtują się głównie w okresie wczesnego dzieciństwa i wynikają w dużej mierze ze sposobu traktowania dziecka oraz komunikatów wypowiadanych na jego temat przez osoby znaczące dla niego. Poczucie własnej wartości odgrywa znaczącą rolę w motywacji, gotowości do podejmowania nowych wyzwań czy budowaniu relacji. Niska samoocena może znacznie utrudniać odniesienie sukcesu w szkole lub w pracy. Posiadanie zdrowego poczucia własnej wartości może pomóc w osiąganiu życiowych celów.

Udział dzieci i młodzieży w warsztatach teatralnych w Teatrze Nowym w Nowym Sączu, w ramach projektu pn. „Sztuka w nauce – nauka w sztuce” realizowanego przez Stowarzyszenie Inicjatyw Społecznych ERAZMUS pomogło uczestnikom w pokonaniu własnych lęków i słabości oraz wzmocniło pewność siebie.Agnieszka Michalik
Fot.: pixabay.com (zdjęcie główne – ilustracyjne), warsztaty teatralne w Teatrze Nowym w Nowym Sączu

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Facebook
Instagram

Poprawa dostępności strony