„To był strzał w dziesiątkę”

Dzięki zaangażowaniu dyrekcji i nauczycieli wychowania fizycznego z Zespołu Szkolno-Przedszkolnego nr 1 w Nowym Sączu  w naszej placówce już od kilku lat funkcjonują klasy sportowe.

Szkoła (SP 3) odpowiedziała na potrzeby nowego pokolenia. Połączyła edukację z odkrywaniem sportowych możliwości młodego człowieka. Oprócz sportu ważny jest również rozwój naukowy i technologiczny. Wiedza, technika i sport to najcenniejsza inwestycja w młodego człowieka, w dynamicznie zmieniającym się świecie. Nauczyciele budują współpracę z klasami sportowymi, aby uczniowie kształcili swoje zdolności przedmiotowe, sportowe oraz nabywali prawidłowe postawy i wartości. Szkolne obiekty sportowe to kompleks boisk przeznaczonych do trenowania wielu dyscyplin sportowych.

– Początkowo skupiliśmy się na piłce siatkowej, podejmując współpracę z klubem SKPS Dunajec, mającym olbrzymie doświadczenie i sukcesy w pracy z dziećmi i młodzieżą. – opowiada dyrektor ZSP nr1 Nowy Sącz Andrzej Hasslinger. – W ubiegłym roku postanowiliśmy wzbogacić naszą ofertę o zajęcia specjalistyczne z piłki nożnej.  Powstała pierwsza w Nowym Sączu klasa sportowa piłkarsko – siatkarska, a do grona klubów, z którymi współpracujemy dołączyła Akademia Piłkarska DUNAJEC, będąca jedną z czołowych i największych szkółek szkolących młodych piłkarzy w naszym regionie. Część uczniów tych klas jest zawodnikami jednego z tych dwóch klubów. Atutem  naszych klas sportowych jest to, że w naszej szkole mile widziane są dzieci, które lubią zdrową aktywność sportową oraz zawodników akademii czy szkółek bez względu na ich przynależność klubową. Dzięki możliwości udziału w dodatkowych zajęciach z piłki siatkowej i piłki nożnej dzieci realizują swoje pasje.

W roku szkolnym 2022/2023 została usportowiona po raz pierwszy najmłodsza klasa, która dała początek dla uczniów z edukacji wczesnoszkolnej. Dzieci w tym wieku są bardzo żywiołowe i mają bardzo dużo energii, a ponadto od najmłodszych lat przejawiają zainteresowanie do wybranych dyscyplin sportowych.

– Dzieci poprzez ruch oprócz rozwijania swoich pasji pokonują własne kompleksy i zahamowania. Odkrywają w sobie nowe zdolności. Ćwiczenia ruchowe pozytywnie wpływają na procesy koordynacji wzrokowo – ruchowej nie tylko całego ciała, ale także na mięśnie aparatu artykulacyjnego, który  decyduje o naszej sprawności komunikacyjnej. Uczniowie uczą się również systematyczności, odpowiedzialności za drugiego człowieka, wyrabiają prawidłowe zdrowe nawyki. Specjalnie dobrana kadra z zaangażowaniem kształtuje odpowiednie postawy młodego człowieka: pedagodzy z dużym doświadczeniem, instruktorzy, trenerzy z osiągnięciami np. wicemistrzostwo Polski, wychowawca klasy I była zawodniczka pierwszoligowego zespołu piłki ręcznej MKS Beskid Nowy Sącz – mówi dyrektor szkoły Andrzej Hasslinger.

Karolina Leśniak – Jahn

One thought on “„To był strzał w dziesiątkę”

  1. super. szkoda. ze handball w wykonaniu. dziewczat. padl – autorka. tego. …..zaginela. szlpda kilkudziesieciu. lat. pracy. wielu. pokolen szczypiirnistek….

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Facebook
Instagram

Poprawa dostępności strony