To już 44 Festiwal Muzyki Dawnej

W najbliższą środę (29.06) rozpoczyna się jeden z najbardziej prestiżowych i znanych, już 44 Festiwal Muzyki Dawnej w Starym Sączu. Wszystkie koncerty odbędą się w kościele Św. Elżbiety, a wejściówką będzie zakupiony za 10 zł program.

– Znów czeka nas kilka dni wspaniałej muzyki i niezapomnianych wrażeń – mówi dyrektor CKiS Wojciech Knapik. – Starosądecki Festiwal Muzyki Dawnej istnieje od 1975 r. Stał się cenionym miejscem prezentacji najstarszej muzyki Europy w nowych opracowaniach i wykonaniu najsłynniejszych solistów i zespołów na świecie. W czasie Festiwalu, codziennie o 17:00, zapraszamy na spotkanie z artystami i dyrektorem artystycznym Marcinem Szelestem. Spotkanie melomanów przy kawie i słodkościach, to najlepsze wprowadzenie do każdego wieczornego koncertu. W tym roku kończymy sympatyczną „banicję”, podczas której korzystaliśmy z gościnności Powiatowej i Miejsko – Gminnej Biblioteki Publicznej przy ul. Mickiewicza , teraz wracamy do siebie na dziedziniec przy siedzibie Centrum Kultury i Sztuki im. Ady Sari w Starym Sączu przy ul. Kopernika 1.

O Festiwalu i muzyce opowiedział dyrektor artystyczny Marcin Szelest. –

„Bez wątpienia sztuka komponowania wymaga wyobraźni. Jednak nasze popularne wizje twórców jako natchnionych geniuszów, czerpiących inspiracje ze sfer niedostępnych zwykłym śmiertelnikom, mają stosunkowo krótką historię, która sięga zaledwie romantyzmu. Wcześniej, przez długie wieki, pisanie muzyki było postrzegane bardziej jako rzemiosło, w którym za zaletę uważano raczej trzymanie się reguł niż ich przekraczanie. Tym bardziej fascynują nas kompozytorzy, którzy śmiało wyznaczali nowe szlaki, i utwory zdradzające nieprzeciętną dozę fantazji.

Do tych aspektów odwołuje się myśl przewodnia 44. edycji Starosądeckiego Festiwalu Muzyki Dawnej. Ale Imago to również inspiracje pozamuzyczne, jak w przypadku Sonat misteryjnych Bibera czy Pór Roku Vivaldiego; te ostatnie pochodzą zresztą ze zbioru, któremu kompozytor nadał znaczący tytuł „Spór harmonii i wyobraźni”. To również zadanie dla nas, współczesnych słuchaczy, odbiorców dzieł powstałych przed kilkoma wiekami. Możemy zatrzymać się na kunsztowności ornamentacji, ale możemy też odkryć pod instrumentalnym opracowaniem wokalny oryginał. Dzięki naszej wyobraźni odnajdujemy w sztuce historię, tradycję, ale i bliskie nam emocje i obrazy.

Koncerty festiwalowe dają nam możliwość bliskiego obcowania z kunsztem i wyobraźnią artystów, za sprawą których utrwalone na papierze dzieła uzyskują nowe, żywe interpretacje. Są one zakorzenione w historycznych praktykach wykonawczych, ale z pewnością inne od tych, które rozbrzmiewały kilka stuleci temu. Nie wiemy dokładnie, dokąd zaprowadzi nas fantazja wirtuozów inspirowana wizjonerstwem kompozytorów. Nie możemy wyznaczyć sztywnej granicy między twórcą a odtwórcą; każdy z nich był i jest jednocześnie jednym i drugim. Nie jesteśmy w stanie przewidzieć, w którą stronę porwie nas nasza imaginacja. Jedno jest pewne: warto zaryzykować tę przygodę”.

PROGRAM

44. Starosądeckiego Festiwalu Muzyki Dawnej

czwartek 30 czerwca, godz. 19.30, sala parafialna kościoła św. Elżbiety
Quasi una fantasia
Katarzyna Drogosz – fortepian

piątek 1 lipca, godz. 19.30, kościół św. Elżbiety
W stylu fantastycznym
Quirine van Hoek – skrzypce
Cassandra Luckhardt – viola da gamba
Pieter Dirksen – klawesyn

sobota 2 lipca, godz. 19.30, kościół św. Elżbiety
Neshima
Orí Harmelin – lutnia, teorba

– finał festiwalu –
niedziela 3 lipca, godz. 19.30, kościół św. Elżbiety
Spór harmonii i wyobraźni
Gottfried von der Goltz – skrzypce
Wrocławska Orkiestra Barokowa
Jarosław Thiel – kierownictwo artystyczne

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Facebook
Instagram

Poprawa dostępności strony