Uczcili pamięć brytyjskich lotników

W Lipnicy Wielkiej (gmina Korzenna) odbyły się uroczystości upamiętniające brytyjskich lotników, którzy zginęli w Wojnarowej. Wzięła w nich udział m.in. Rosemary Edmeads, córka brytyjskiego lotnika oraz płk Tom Blythe – attaché obrony Zjednoczonego Królestwa Wielkiej Brytanii i Irlandii Północnej w Polsce. Uczczono tym samym 78. rocznicę tragicznego lotu brytyjskiego samolotu halifax, który został zestrzelony nad Wojnarową.

W nocy z 4 na 5 sierpnia 1944 r. powracający wówczas po dokonaniu zrzutu w okolicy Miechowa dla żołnierzy AKL samolot halifax został zestrzelony przez niemieckie myśliwce. Pilot James Girvan McCall i dwóch członków załogi: sgt Clifford Aspinall i sgt John Frederick Cairney zginęło, czterech pozostałych – F/O Phillip James Anderson, sgt Robert Orlando Peterson, Sgt Alan JollY i Sgt Walter Charles Underwood – katapultowało się i dzięki pomocy mieszkańców oraz partyzantów zdołało się uratować.

Córka brytyjskiego lotnika Rosmary Edmeads, która przez lata szukała śladów po swoim ojcu, przypomniała okoliczności tragedii sprzed lat i dziękowała za pamięć o ludziach, którzy oddali życie w walce o niepodległość.

W uroczystościach w Lipnicy Wielkiej udział wzięli również: Mateusz Małodziński – wicewojewoda małopolski, starosta limanowski Mieczysław Uryga, wicestarosta nowosądecki Antoni Koszyk, wójtowie gmin: Nawojowa i Grybów, wójt gminy Korzenna Leszek Skowron, radni powiatowi – Franciszek Kantor i Piotr Ogorzałek, a także radni gminy Korzenna. Nie zabrakło przedstawicieli szkół, instytucji gminnych i mieszkańców.

Źródło: http://www.korzenna.pl/wydarzenia/hold-dla-bohaterskich-lotnikow-zdjecia

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Facebook
Instagram

Poprawa dostępności strony