Uczczą pamięć ks. Władysława Gurgacza i żołnierzy PPAN

4 września o godzinie 11:00 na Hali Łabowskiej odbędzie się Uroczysta msza święta, która zostanie odprawiona w intencji księdza kapelana Władysława Gurgacza i Żołnierzy PPAN.

W tym roku mszy świętej będzie przewodniczył biskup pomocniczy Archidiecezji Krakowskiej Robert Chrząszcz. Po nabożeństwie odczytany zostanie Apel Poległych i złożone zostaną kwiaty. Asystę honorową zapewni Karpacki Oddział Straży Granicznej w Nowym Sączu.

O 13:30 planowane jest złożenie kwiatów pod pomnikiem ks. Władysława Gurgacza, który znajduję się pod Urzędem Gminy Łabowa. Na Hali Łabowskiej przewidziany jest poczęstunek przygotowany przez Koło Gospodyń Wiejskich.

Organizatorami tegorocznej mszy św. jest Wójt Gminy Łabowa Marta Słaby, Fundacja “Osądź Mnie Boże…” im. Ks. Władysława Gurgacza TJ. Patronat Honorowy objął Witold Kozłowski – Marszałek Województwa Małopolskiego.

Władysław Gurgacz (1914-1949) był kapelanem oddziału partyzanckiego Polskiej Podziemnej Armii Niepodległościowców, działającej na Sądecczyźnie w latach 1947-1949. Partyzanci mieli kryjówki w Beskidzie Sądeckim, a jeden z obozów leśnych znajdował się w okolicach Hali Łabowskiej. Ks. Gurgacza aresztowano w Krakowie, w 1948 r. W pokazowym procesie został skazany na karę śmierci. Wyrok wykonano 14 września 1949 r. w więzieniu Montelupich w Krakowie.

źródło/grafika: Gmina Łabowa

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Facebook
Instagram

Poprawa dostępności strony