Uwaga! Dzisiaj w nocy pojawią się mgły i szadź

Jak informuje Biuro Prognoz Meteorologicznych w Krakowie dzisiaj od godzin wieczornych, do jutra do. godz. 09:00 prognozowane są mgły intensywnie osadzające szadź. Widzialność w zasięgu mgieł będzie ograniczona i wyniesie od 50 m do 200 m. Prawdopodobieństwo wystąpienia przewidywane jest na 80 proc.

Dzisiejsza słoneczna zima niech nie usypia kierowców. W zawiązku z zapowiadanymi mgłami pojawi się szadź. To może szczególnie niebezpieczne dla posiadaczy samochodów, które parkowane są pod tzw. „chmurką”. Wiele wskazuje na to, że pojazdy pokryją się cienką warstwą lodowej pokrywy. Niektórzy mogą mieć problemy z otwarciem auta. Warto też pamiętać, że szadź osadza się na gałęziach drzew, a te mocno obciążone lubią się łamać i spadać na samochody powodując ich uszkodzenie.

O wszelkich zdarzeniach mających istotne znaczenie dla bezpieczeństwa ludności i podjętych działaniach należy informować na bieżąco Powiatowe Centrum Zarządzania Kryzysowego tel. /018/414-16-21, lub po godzinie 15:30 Stanowisko Kierowania Komendanta Miejskiego PSP w Nowym Sączu /047/ 831-49-11, /047/ 831-19-12.

Warto wiedzieć!

Szadź(sadź) – osad lodu powstający przy zamarzaniu małych, przechłodzonych kropelek wody (mgły lub chmury) w momencie zetknięcia kropelki z powierzchnią przedmiotu lub powierzchnią wcześniej narosłej szadzi. Składa się ze zlepionych kryształków lodu, narastając niekiedy do stosunkowo znacznych grubości. Osadzająca się na gałęziach drzew może powodować ich łamanie się. (wg wiki)sza

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Facebook
Instagram

Poprawa dostępności strony